Отличникът Латвия може да се окаже новият Кипър в еврозоната
Рига трябва да докаже, че не е рай за пране на руски пари


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Общото между тях е малко, но балтийската страна Латвия и средиземноморският остров Кипър имат поне една сходна черта - и двете са магнити за руските пари, а това буди опасенията на европейските им партньори на фона на продължаващата криза в еврозоната, пише Reuters. През последните месеци Кипър измести Гърция в кризисния дневен ред на европейските лидери. Страната се нуждае от поне 10 милиарда евро, основно за да рекапитализира банките си, които бяха силно засегнати от отписването на гръцки дълг. Преговорите обаче дълго време бяха в застой, защото еврозоната и най-вече Германия се страхуват, че Кипър се е превърнал в място за пране на пари на руснаци. Не е изключено те да изтеглят средствата си от банките на острова, в случай че бъдат помолени - евентуално чрез данък върху депозитите - да се включат в спасителната сделка за Никозия.
Част от парите започнаха да се местят към Латвия - там традиционно има специално отношение към руснаци и чужденци от бившия СССР, а от 2009 г. срещу вложени 100 000 евро всеки може да получи право на постоянен престой. По данни на банковия надзор FKTK между края на 2010 и юли 2012 г. депозитите на латвийците са намалявали, докато тези на чужденци са се увеличили с 25% до рекордните за страната 5.8 млрд. лата (8.3 млрд. евро). Към септември близо половината от депозитите бяха на хора, които не живеят в страната. "Има признаци, че пари и операции, които доскоро се въртяха в кипърските банки, са се преместили в Латвия", заяви Баиба Мелнаце, говорителка на Латвийската асоциация на търговските банки, цитирана от Reuters.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
29 коментара
Сравненията между банковите системи на Кипър и Латвия не са толкова случайни,защото от решаването на банковата криза в Кипър зависи членството на Латвия в еврозоната.
току що Кипър спря всчки платежи и преводи в страната и чужбина и банките и може да останат затворени и утре.Това не е никак добър знак за икономиката в страната и.А това е удар по банките в кипър.
До коментар [#2] от "galia66":
добро или лошо това е единстрвеното възможно, иначе фалираха още днес.
както знаем до къде докараха Кипър кой може да гадае какъв ще го поемат латвийците?
Много приказки, никакво съдържание. Направо си изгубих времето с тази статия.
[quote#2:"galia66"]Кипър спря всчки платежи и преводи в страната и чужбина и банките и може да останат затворени и утре[/quote]
Европейската брюкселска тирания може да да предизвика революции в ЕС .
Монд:
"Присъждането на Нобелова награда за мир на Европейския съюз на 12 октомври 2012 г. поражда недоумение, тъй като по същото време Европейската централна банка и Комисията в Брюксел водят бюджетна война срещу няколко държави членки. При всички положения това отличие става повод за размисъл върху самата същност на политическия режим на Съюза."
"Икономическата криза, започнала през 2007 г., разкри присъщите на европейското изграждане противоречия. На първо място тя показа, че Съюзът се опира на авторитарен политически режим, способен да отмени демократичните процедури под претекст на някаква икономическа или финансова спешност. "
До коментар [#6] от "comandante":
"брюкселска тирания" "бюджетна война"
- Бате, дай 100 леа
- Добре, ма спираш цигарите
- Тиранин!
-Колко интересно стана ! -Тия първо бяха "отличници" ! -После изведнъж станаха "двойкаджии" ! -Като им "прибраха" паричките и ги поставиха в стойка "партер", пак станаха "отличници"! -Явно са взели да "понадигат" глава и следва "скоропостижно" да станат пак "двойкаджии" !
Ако и в Прибалтика ударят влоговете на руската мафия това наистина с Кипър цаедно ще бъде Голям Шлем за Европа!
Ами в България за кого е рай, за марсианците ли?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.