МВФ призова за глобална реформа на енергийните субсидии
В момента те са неефективни, вредят на околната среда и пречат на икономическия растеж


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Субсидиите за енергия трябва да бъдат реформирани, защото по този начин може да се постигне значителен напредък за икономическия растеж и околната среда. Това са изводите в последния доклад на Международния валутен фонд (МВФ), публикуван на 27 март и озаглавен Energy Subsidy Reform – Lessons and Implications. Според него енергийните субсидии по света струват огромните 1.9 трилиона долара. Това е равно на 2.5% от глобалния БВП, или 8% от приходите на правителствата.
"Реформата на субсидиите може да доведе до по-ефективно разпределение на ресурсите, което ще помогне за по-голям икономически растеж в дългосрочен план", заяви първият зам. управляващ директор на МВФ Дейвид Липтън. Премахването на субсидиите също така може да доведе до увеличаване на "изследванията и развитието на енергоспестяващи и алтернативни технологии", смята Липтън. Той отбелязва, че докато субсидиите са насочени в полза на потребителя, често те са неефективни и могат да бъдат сменени с други мерки, които да помагат на най-уязвимите части на населението.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Хубава статия. Явно не всички в МВФ са лишени от здрав разум...
Без да звучи претенциозно и да се правим, че разбираме от технически въпроси...
И все пак, какъв ще е подходът към "зелената" енергия, не трябва ли да се подходи по-интелигентно и да се инвестират повече средства за икономически по-изгодни нови енергийни технологии, едва тогава те да се въвеждат - тоест когато са допустима тежест за икономиката?
Публикувано през m.capital.bg
Поредните простотии на МВФ!
Точно това е основния въпрос зелената енергия
Публикувано през m.capital.bg
Факт е, че при сегашната база на парично-стоковата размяна Човечеството живее и потребява крайно неефективно и самоубийствено. Затова в бъдеще потребяваните продукти, били те стоки или услуги, трябва да имат цени, базирани върху ефекта им върху околната среда. Такава промяна няма как да се осъществи за ден-два, но ако не бъде направена, ще страдат всички.
[quote#1:"Веселин Василев"]И все пак, какъв ще е подходът към "зелената" енергия[/quote]
Единственият правилен подход е да се премахнат субсидиите и пазарът сам да избира технологията и цената. Само че трябва да е либерализиран, и да могат потребителите да си избират доставчик. Ако дружеството Х ти предлага ток по 20 ст., а дружеството У ти предлага ток по 10 ст., то логично ще избереш второто. Задължават ги част от енергията да е от ВЕИ, те сами да си решават кое точно ВЕИ е по-изгодно за тях, дали ще слагат фотоволтаици, дали ще слагат перки, дали ще строят ВЕЦ - тяхна си работа. Само така обществото няма да е ангажирано да плаща огромни суми на разни тарикати, които по неясни схеми са успели да вземат разрешение за присъединяване.
Дали не сме свидетели на първото "ВЕИ" отрезвяване от определящ фактор!?
До коментар [#6] от "V.Iliev":
Е а дано!
Че от тея ВЕИ нали се сещаш кой се облажва и кой прецаква.
Време е малко да оптимизират и харантутениците от ВЕИ сектора!
До коментар [#6] от "V.Iliev":
Въобще не става въпрос за ВЕИ, а за това, че при арабите и някой други страни се субсидира директно ползването на бензин(петролните продукти) и електричеството. Така големите консуматори нямат мотив да са енергийно ефективи.
Биогоривата доведоха до изсичане на гори в Бразилия и намаляване производството на храни!?
До коментар [#9] от "Geoimg":
Виж за това си абсолютно прав - да правиш спирт от царевица, който след това да гориш като първобитен човек в двигател на кола е абсолютна глупост, която определено доведе до покачването на цените на храните в последните няколко години. Според мен първо ще отпадне тази тъпотия, след което ще бъде последвана от отрезвяване на ВЕИ сектора - в момента според мен перките почти достигат като цена някои от останалите производители на енергия и след още 5-6 години ще могат да станат конкурентоспособни и без субсидии.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход