Румъния замразява субсидиите за зелена енергия
В опит да свали високите сметки правителството орязва стимулите за производителите на ток от възобновяеми източници


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Румънското правителство се опитва да балансира между гнева на потребителите от повишените цени за електричество и старанието да не прогони чуждестранните инвеститори в сектора на възобновяемата енергия, които доскоро се радваха на едни от най-щедрите субсидии в Европа. След няколкоседмични спекулации по темата във вторник кабинетът на Виктор Понта обяви, че ще замрази издаването на т.нар. зелени сертификати за период от три години и половина.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Испания, Чехия, България, Унгария, Румъния, и отвчера Италия (там евала- рязаха до корена!). Е как сега да заплашваш с "Евроейския съюз", когато 2/3 от членовете са размахали тоягите???
Само германците се оказаха момчета на място. Свършиха същата работа мирно и тихо, без да изпадат в цуг-цванг и да се вайкат като нас. Винаги изкупните им цени са били под нашите, и то при 1,5 пъти по-ниско слънцегреене! 10% от добива е бил винаги за задължителна собствена консумация, без значение имаш ли за какво да го консумираш. В дни със свръхпроизводство германските производители на ВЕИ ти плащат да им вземеш тока, за да си изпълнят квотите.
Каква е разликата между Германия и останалите държави от редицата? Отговор: че само германците наистина искаха зелена революция (без да коментирам резултатите). Всички останали погледнаха на тази идея като нова ниша за поредната измама, след като в ремонта на пътищата и събирането на боклука картите бяха разпределени между клановете.
". За 2013 г. енергийният регулатор е постановил цената да се движи между 28.8 евро и 58.8 евро за сертификат. Производителите печелят втори път при продажбата на самия ток, а доставчиците покриват разходите си по изкупуване на сертификатите чрез включването им в сметките за електричество." -И в Румъния не си "играят на шикалки" ! - И там ги цакат с топла бира !
Няма как, ще трябва тази "зелена" мода да се "подрегулира" и у нас....
Тенденцията да се открива топлата вода с пресметнато закъснение не е от вчера. Забавянето, с което България и останалите опарени "европейски" държавки разкриват схемите за енергийна гимнастика е прекалено голямо, за да е искрена и навременна реакцията на кабинетите. Самосезиране в правораздаването отдавна не съществува, оттам си правим сметката, че проблема е траен и наслагван, и дори все още няма и едва ли ще бъдат излъчени виновни. Защото тук не говорим за грешка в регулациите, а за престъпление за милиони. Нарочно, от години насам се допуска този модел на обир към крайния клиент и то по пример не на кой друг - а на Европейските ни учители, които ни показаха как става номера.
Европейско фокусничество в комбинация с български тарикатлък прави невероятна комбинация от Бесзмъртна Бай-Ганювщина.
Моето особено мнение е, че някои органи ще приказват, приказват докато накрая новото правителство ще потули производствата и кервана пак ще потегли с нова сила.
До коментар [#1] от "cinik": Аз не съм съвсем съгласен с Вас. Доколкото съм запознат, много немски производители получават държавна "компенсация" свързана именно с цената на електроенергията, която пък е висока заради алтернативната енергетика.
Което би означавало, че реално зелената енергетика се плаща два пъти от данъкоплатците. Един път като държавни субсидии за производители на зелена енергия и индустриалните и потребители. И втори път като цени на електричество за домакинствата.
Богата държава кат Германия може би и да може да си го позволи (под въпрос!). По-бедните членки в ЕС копирали модела, определно не!
До коментар [#5] от "pzashev":
Германия, Дания имат политическо решение да разработват зелени технологии. Те са производители от-до на перки, слънчеви централи, ко-генератори, турбини, свръхикономични тоблообменници, пречиствателни станции и всичко възможно, което пази природата. Собствените им държави са витрина на тези постижения. От "елате да видите как е у нас" следват милиардни договори за пластмент на подобни продукти по цял свят.
Къде ни виждаш нас в цялата схема? Освен да им купуваме продуктите, да правим с тях ток по 80 стотинки/квч и с него Пешо и Мара от Младост-4 да си топли панелката с акумулираща печка 10 киловата?
То този номер мина доста успешно и при пречиствателните станции, но поне беше със 75% европейски средства. Иначе и там направиха нов канал в селищни места, където хората нямат пари да си направят 10 метра отклонение за включване. Или пък станцията пречиства до не знам колко си микрона на кубик с вносни консумативи за хиляди лева, а в съседство 16 селища нямат даже механичен утаител.
До коментар [#6] от "cinik": Да, прав сте! Но това им политическо решение има икономическа цена, която поне за сега износа на нови технологии не покрива. И за това я плащат данъкоплатците им: 2 пъти.
За схемите у нас е тъжно и вярно - особено примерът Ви с пречистватиелните станции е много убедителен и нагледен.
Моята мисъл беше проста: дори без схеми, в честни условия, ние (и половин южна Европа в ЕС) не можем да копираме немския модел със субсидиите и компенсациите му. Нямаме парите, а и нямаме технологиите с чиито износ поне частично да компенсираме загубите. И данъкоплатците (когато плащат) са малко и опоскани.
А значи нямаме национален интерес в зелените технологии. Не можем да си ги позволим просто.
Европейските тарикатлъци за ''една по-чиста планета Земя'' ще се заплатят от мучащите телета на континента - дали чрез непосилни разходи за електричество, дали чрез фалити на финансови институции, заели пари на зелените крадци.
Протести срещу високите цени на ел. енергия ще има навсякъде на континента (в любимата държава на чудесата - Германия също).
Корумпираната шайка в Брюксел, насърчавана и наставлявана от шмекерите-политици на ''водещите'' държави в образуванието ''европейски союз'' са вече много богати хора и въобще не им пука дали за Ханс, Пиер или Ставрос е станало невъзможно да плащат формално узаконените им рекети.
Снимка едно ми харесва.
До коментар [#1] от "cinik":
това за 10% важи само за ТЕЦ, които са на въглища и по презумпция имат голяма консумация за собствени нужди.
ВЕИ и фотоволтаици имат много малка консумация за собствени нужди.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.