В търсене на гиганта, който ще пренася енергия из Европа
Новите регулации на ЕС принуждават производителите да се разделят с мрежите за пренос. Пазарът върви към консолидиране


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Енергопреносните мрежи, които доставят електричество и газ в Европа, са едни от най-недвижимите активи на континента, но променят собствеността си подобно на добитък на пазар. От тази плетеница от кабели и тръби вероятно ще се стигне до консолидиране на пазара и създаване на големи компании, контролиращи енергопреносните мрежи на Европейския съюз, пише агенция Reuters.
През последните няколко години се разиграва битка между операторите на мрежите, които страдат от недостиг на средства, и фондове с дълбоки джобове за инвестиране в инфраструктура. Те се борят за това кой ще изкупи преносните мрежи от производителите на енергия, защото според новите закони в ЕС не могат да са собственост на една и съща компания.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Време бе!
Резултатът ще е един по единен и пропсериращ ЕС!
Ето момента при който можем да преструктурираме електропреносната система и у нас. На основание на трети енергиен пакет можем да принудим трите чужедестанни дружества у нас (които наричаме ЕРП) да си изберат ли преносната дейност т.е. да са мрежов оператор или производствено-търговскат дейност. Почти съм сигурен, че ще изберат да са мрежови оператори, защото монопола (сигурния доход) е там. В този процес може да настъпи и консолидация, т.е. от трите да остане един, при това опериращ не само у нас, но и в Румъния и/или Гърция. Стига да има средства ЕСО може да изкупи обратно част от мрежата, особено ВН (ако има такава) и СН. А дали ще можем да удържим държавната собственост върху ЕСО, нямам представа...
Не е лоша идеята...за държави сп добър БВП и човешки материал. За слабаците не ще да е добро. Декомпозирането на една голяма система винаги усложнява нейното управление и води до повишаване на разходите по извеждане на крайния продукт на изхода...
До коментар [#2] от "Дамян":
Човече, имаш ли идея че те влязоха точно като такива???
Ако някои от тях имат и производство то това не е основна дейност...
Преносната мрежа не трябва да се раздаржавява,само да се отдели от НЕК и да се оправлява и контролира добре.
Иде часът на smartgrid-овете и локалното производство. Според мен разпределителните мастодонти няма да издържат.
Направо парадоксално как частни фондове се натискат за този свръх регулиран сектор. Даже и пазар не може да се нарече. Електропреносни оператори, местни обединения за контрол на енергетиката, лобита, регулатори, ENTSO, правителства, европейски институции - всичките се борят за надмощие при преноса на електроенергия.
Да - печалбата ще е сигурна, но ще е строго ограничена.
И искам да дам един жокер за нашите разследващи журналисти и анализатори :
1. Кой ще купи ЕСО
2. Кой ще приватизира ПАВЕЦ-ите
Не е АЕЦ Белене - най-голямата кражба на енергетиката тепърва предстои.
До коментар [#4] от "febra": Всяко от трите ЕРП-та има по поне по две предприятия - търгоско (снабдително) където са големите приходи и разпределително (мрежово) където са големите печалби. И това е така още от началото. В последствие някои от тях развиха и производство предимно ВЕИ.
Идеята на статията е да се разделят корпоративно, т.е. да имат различна собственос, търговските от мрежовите предприятия.
До коментар [#6] от "ecolog":
И аз мисля така. Но това предполага не концентриране, а раздробяване на мрежите НН, а и СН в регионален смисъл. Но от друга страна ние сме малка страна и поемането на един регион, примерно Североизточна България, от един мрежов оператор не е кой знае каква концетрация :)
До коментар [#7] от "Нищо лично":
Доколкото знам, няма планове да се приватизира ЕСО. Обратното, ако ЕСО намери ресурси, може да си върне част от мрежата СН. Очевидно тази година ЕСО ще се раздели окончателно от НЕК и чак тогава е възможна частична приватизация - примерно до 30% от капитала.
А ПАВЕЦ е добре да си останат в състава на НЕК.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.