Какво (не) се разбрахме
Въпреки провала на преговорите между Сърбия и Косово, все още има шанс за напредък


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Залозите бяха високи. Сърбия се надяваше да получи дата за начало на преговорите за присъединяване към ЕС. Косово пък очакваше да подпише споразумение за стабилизиране и асоцииране с Брюксел като първа стъпка към членство. Но без сделка за нормализиране на отношенията помежду им никой нямаше да спечели нищо.
Преговорите се провеждаха без излишна публичност в Брюксел и с посредничеството на върховния представител по външната политика на ЕС Катрин Аштън. Налице бяха условия за напредък, двете страни имаха стимул да се разберат и месеци наред изглеждаше, че всичко върви добре. Докато в последния момент, когато на 2 април трябваше да е готово окончателното споразумение, сръбската делегация напусна, без да го подпише. След осем кръга на преки разговори между лидерите на двете страни, по време на заключителната среща Белград изведнъж обвини Прищина, че диалогът с нея е едва ли не невъзможен и по думите на сръбския премиер Ивица Дачич "само липсва бюро, на което да подпишем капитулацията си". В последвалата драматична седмица представители на управляващата в Белград коалиция се надпреварваха да описват плана на Брюксел като "ултиматум" и "фарс". Не закъсняха и дежурните обвинения в изнудване, а сръбският патриарх за пореден път призова "да не се предава нашето Косово". Така на 8 април правителството в Белград излезе с единодушна позиция да отхвърли предложеното споразумение и поиска продължаване на преговорите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Ритане по кокалчетата! Кой кого и за какво,играта е в Белград. Там са печелившите и губещите. Проблемът е,че трудно може да се орпредели кой в коя група попада :-)
Статия за случилото се през последните дни в сръбския държавен връх, която не засяга обявяването на нова ера в отношенията с Москва, едва ли може да бъде завършен анализ.
П. п. И още нещо съществено. В момента особено актуални в Сърбия са думите Войводина и йогурт, също липсващи в статията.
До коментар [#3] от "Югозомби (цензуриран от "Икономедиа")":
йогурт? много ти е голяма оригиналността чак не мога да я схвана
До коментар [#3] от "Югозомби (цензуриран от "Икономедиа")":
йогурт? много ти е голяма оригиналността чак не мога да я схвана
До коментар [#3] от "Югозомби (цензуриран от "Икономедиа")":
колега, за нас не знаещите, но интересуващи се - ще добавиш ли подробности? ( както за москва, така и за войводина/йогурт)
благодаря
Сблъсъкът на цивилизациите...
До коментар [#4] от "toshiro":
5
Това е вчерашна новина на сайта на сръбската телевизия Б92 с 668 коментара. Потърсете в коментарите думата jogurt и пребройте колко пъти е употребена:
http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=70427
До коментар [#6] от "ggogggo":
След като интелектуалците и тънки познавачи на регионалната проблематика от "Икономедиа" системно ме цензурират и банират заради критики към информационната им политика, не възнамерявам да им върша работата, като изяснявам какви ключови процеси и събития те не отразяват и защо въпросните процеси и събития са именно ключови.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.