Виенската любов към банковата тайна
Защо Австрия толкова упорито се бори срещу по-голямата прозрачност във финансовия сектор


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Наречете я борбата за влоговата книжка на баба ви. В този контекст австрийските политици говорят за това дали страната трябва да се откаже от банковата си тайна и да започне да споделя информация с партньорите си от Европейския съюз и САЩ, пише агенция Reuters. Решението на Люксембург от миналата сряда за частично вдигане на финансовата секретност отново насочи вниманието към Австрия, която остава последната членка на съюза, бореща се срещу тенденцията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Австрия отдавна е известна като шпионската дестинация на бившият соц.лагер а в по-ново време като мястото където се перат парите на тайните служби и криминалният контингент на тези страни. Това го знае и го приема и самото държавно ръководство на Австрия. Дълбоко съм уверен, че и то нещо намазва от този чадър над престъпността както ставаше и в Кипър. Иска ми се някой ден и Австрия да получи справедливото наказание за това свое поведение както вече го получи Кипър.
До коментар [#1] от "Fred":
"Поведението на Австрия", за което говорите, в статията е обяснено много подробно и достъпно. Ще го резюмирам: историята на анонимните сметки се корени във времето след Втората война, когато правителството е решило, че е по-добре парите от спекулата и черната борса да са в банките, отколкото в бурканите. Няколко поколения австрийци са изживяли живота си с тази конституционна норма.
Е, сега от нея се възползват и чужди влогове - най-вече руски - привлечени от предлаганите условия.
Ако под натиск Австрия промени конституцията си по отношение на разкриване на банковата тайна на вложенията, милиарди евро, които в момента са привличани от това, ще напуснат страната.
Добро или лошо е това не смея да съдя, защото в случая важна е само гледната точка на австрийския гражданин и неговото правинтелство..
Що се отнася до наказанията, които Ви се искат - това е много несериозно и не си струва да се коментира. Наказващ орган в международните отношения няма.
До коментар [#2] от "Г-н D.":
Животът ще я накаже както стана с Кипър. Няма директни наказващи органи но има координирано поведение на редица институции. Впрочем прочетете за International Consortium of Investigative Journalists, постепенно тайното става явно и почвата под краката на перачите на пари се изплъзва. Някой ден това ще стане и с Австрия.
http://www.icij.org/
http://www.icij.org/journalists
До коментар [#3] от "Fred":
Това, което се случи с двете най-големи кипърски банки не го виждам като "наказание" и може да се обобщи с няколко думи: акумулиране на почти 40 млрд. евро депозити и поради офшорния статут на държавата.
Този финансов потоп удави банките чрез огромните плащания по лихвите по депозитите от една страна и при неспособността на мениджмънта им да намери кредитен пазар за свободните пари, както и нищожната икономика на острова.
Съгласен съм, че неотдавнашните разкрития за титуляри на сметки в офшорни зони е много важна стъпка към повдигане на завесата от тайнствените световни богаташи. Но според мен това е по-скоро жълтата страна на проблема.
Същностната е в регистрираните в "данъчните райове" компании, които оперират в целия свят и които, хвърляйки се да инвестират в отделна държава, определено изкривяват пазарните й и икономически показатели, когато след време също така стремително се изтеглят оттам.
Ако походът срещу офшорните зони засегне и този втори аспект, световната финансова система ще се отърве от заплахата на едни 30 трил. долара, които по същество са неупрамляеми.
Наказанието аз го виждам не като някой да размахва пръчката. А като това, че в крайна сметка този който шикалкави след началният период на печалба в крайна сметка си плаща за "хитростта". Дребният или едрият крадец са добре докато ги хванат и тогава плащат пълната сметка за кражбата.
В случая с Австрия те вместо да печелят с труд и конкурентноспособност са решили да станат пристанище на съмнителни пари. Добре, но все някой ден ще бъдат взети мерки срещу такива пари. И тогава Австрия ще се окаже с неподготвена икономика и без тези приходи. Това е наказанието.
[quote#4:"Г-н D."]Но според мен това е по-скоро жълтата страна на проблема.
Същностната е в регистрираните в "данъчните райове" компании[/quote]
Все от някъде трябва да се започне!?
еее .. няма как да се претендира за справедливост, а да се отстояват тайни сметки!!!
Отдавна е известно, че не Швейцария, а Австрия е основният перач на пари и банковата тайна на Швейцария нищо не струва пред тази на Австрия.
Съвпадение ли е, че големите банки в картел като Уникредито, Райфайзен са регистрирани в Австрия или препират по някой лев заедно с картелните лихви?
Щом Австрия се бори срещу прозрачност значи има много неща за криене.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.