"Абеномика" - това ли е спасението на Япония
Икономическите статистики от последния месец са окуражителни за политиката на премиера Шиндзо Абе
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Япония е регистрирала рекорден темп на нарастване на разходите на своите домакинства за първи път от девет години насам и най-ниска безработица за последните четири години. Тези данни предполагат, че дръзките мерки на премиера Шиндзо Абе, чрез които той се опитва да сложи край на двайсетгодишната стагнация в страната, повишават доверието на потребителите и може би поставят основите на бъдещо икономическо съживяване, коментира агенция Reuters.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
29 коментара
Докато наливаш пари в хората - ще има какво да харчат. Спреш ли - и те спират да харчат. Мерките на Абе ще имат само временен ефект и много трябва да внимава да не предизвика масово харчене, което ще доведе до голямо покачване на цените на стоките. Спекулантите ще се налапат, ще спрат парите от обръщение и след това ще дойде масова стагнация и масови фалити.
т-градчето-вьоргел
Истината е проста: за да върви икономиката трябва максимален брой хора трябва да харчат колкото може повече пари.
http://bgvox.info/политика/чудото-о
Япония се съвзема ...след 20 години на спад...мноооо лоша новина за китайчетата....таман си бяха повярвали ...и японския звяр са събуди
[quote#1:"Симо"]Мерките на Абе ще имат само временен ефект и много трябва да внимава да не предизвика масово харчене, което ще доведе до голямо покачване на цените на стоките. [/quote]
Съгласен..
Дългосрочните мерки изискват насърчаване преди всичко на износа..
Насърчаването на вътрешното потребление има предимно временен ефект, и води до 2 неща - инфлация или стагнация рано или късно.
До коментар [#3] от "bestbuy":
Каквото и да насърчаваш рано или късно ще спре поради свръх производство. Т.е. първо имаш инфлация след това стагнация.
Затова давам примера с градчето Вьоргел и обезценяващите се пари. Пари, които не може да спестяваш ще се чудиш как да ги харчиш. Ако знаеш, че накрая на годината вместо 100 лв. в банковата си сметка ще имаш 94 например, много е ясно, че ще търсиш за какво да ги похарчиш. Или ще си купиш стоки за сегашна или бъдеща употреба; или ще ги инвестираш в акции, който да ти носят дивидент; или ще ги дадеш на заем. Само дето при даването на заем ще си съгласен да ги дадеш и при нулева лихва само и само да запазиш количеството им на края на годината. Това е идеята на Силио Гезел. Един икономист живял преди 100 години, написал книгата "Естествен икономически ред" и в съвременните икономически среди са се погрижили да е добре забраван, защото неговата идея за обезценяващите се пари ще вземе контрола върху света от ръцете на банкерите. Как ни контролират ? Ето така: http://www.youtube.com/watch?v=QuBy3BzCXwg
Няма да видиш Капирал да пишат за него. Те защитават лихвата (използвачеството) и хегемонията на банкерите. Типичен пример за това е периодичното пускане на статии за премахване на данъка върху лихвите. Някои милионери не им харесва, че им бъркат в печалбите от лихви. Искам хем да не работят, а да живеят от лихви, хем да не плащат никакви данъци.
До коментар [#4] от "Симо":
Симо, ами че то и сега е така !!
какво мислиш прави инфлацията ?
Големият въпрос е защо не се търси никаква сметка все още от ЕЦБ за супер рестриктивната политика която води през последните 4-5 години. Колко още трябва да бъде измъчена еврозоната и всички закачени към нея (такива като нас), преди да просветне на хората че има нужда от значително по-свободни пари.
Искрено се надявам да не сме като в Япония и да отнеме 20 години на европейците да разберат че основния проблем е в централната банка.
ЕЦБ продължават да предвиждат ниска инфлация и мижав ръст на икономикта и никой не им търси отговорност да ги пита защо само с .25% намалят лихвите? Защо не се действа по-агресивно? Според тях 35 милиона безработни и 5 години рецесия явно не са достатъчно.
Тук медиите имат отговорност да повдигат въпроса и да оказват натиск върху реалните виновници (ЕЦБ) за продължаване на кризата в Европа, за да не станем като Япония.
[quote#4:"Симо"] Или ще си купиш стоки за сегашна или бъдеща употреба; или ще ги инвестираш в акции, който да ти носят дивидент; или ще ги дадеш на заем. Само дето при даването на заем ще си съгласен да ги дадеш и при нулева лихва само и само да запазиш количеството им на края на годината.[/quote]
Това е рай за измамниците. Що пирамиди и що "защитени", "сигурни" и "доходни" схеми ще се разработят, бедна ти е фантазията. Отделно, че никой няма да се напъва да изкарва горница (защото ще я загуби), а това ще ни вкара в ситуацията: "Що изчука — изпука..." А в тази ситуация не се предвиждат дългосрочни проекти, защото никой не предвижда да изкарва повече от необходимото в момента...
Между другото, разправят, че евреите (едно време), опрощавали всички заеми помежду си на всеки 6-7 години. Един вид си правели сами малки (болезнени, но не и фатални) кризи, които да рестартират икономиката на обществото си. Така хем имали бърза икономика (да връща всичко вложено в рамката на един период), хем бързо се отсявали некадърните...
До коментар [#5] от "Patilan":
Не, не е така. Двете системи са коренно различни.
В сегашната финансова система 100 лв. в смеката ти, са си 100 лв. и след една година + лихва. Нямаш никакъв стимул да ги харчиш и инвестираш.
В системата предложена от Силвио Гезел е: днес има 100 лв. в сметката ти. След една година има 100 лв. - такса за задъжане (нормално между 5% и 12%) т.е. да речем 95 лв. Губиш 5 лв. т.е. имаш стимул да ги харчиш или инвестираш, а не да ги задържаш.
И за каква инфлация говориш ? Ти знаеш ли как се създават парите ?
До коментар [#7] от "gost22":
Дали ще има измами зависи от законите и контрола, а не дали се използва сегашната финансова система или тази на Силвио Гезел.
И не, няма да има дългосрочни ипотеки, защото няма да са необходими. В момента теглиш един заем за жилище със срок 30 години и връщаш на банката толкова пари, колкото ти струва апартамента и още толкова, че и банкера да си купи един. Имаш двойно оскъпяване. Освен това цената на жилището вече съдържа лихва. И според изследванията на Маргрит Кенеди лихвата в цената на едно жилище достига до 70% от цената. Т.е. едно жилище ще струва поне 5 пъти по-малко и ще се изплаща много по-лесно. А опростяването на дълговете е породено от изкривяването на системата от лихвата. Парите за изплащане на лихвата не съществуват системата. И за да намалиш напрежението сред обществото начина е да опростиш заемите. Но това не е справедливо. Редно е дълговете да се плащат. И е редно системата да е устроена така, че изплащането да дълговете да е възможно. В съвременната финансова система парите се създават като дълг с лихва. Създават се само парите за главницата, парите за изплащане на лихвата не съществуват. Освен ако няма икономически растеж т.е. растеж на дълговете. Ако има намаляване на дълговете бог да ти е на помощ. Следва стагнация, криза, и масови фалити. Затова на всякъде се говори за растеж, растеж, растеж. Растеж на дълговете, за да може да се плаща лихвата и банкерите да си живеят спокойно без робите (тези без депозити или малки депозити) да се усетят за измамата.
До коментар [#6] от "tupguz":
Никой не спира банките да ходят в ЕЦБ банка и да теглят кредити с лихва 0.25% на година. Но и никой не ги спира след това да ти ги дават тези кредити на теб с лихва 10% на година и да прибират разликата. И прогнозите не са престъпление. Проблема е в системата генерално и се нарича ЛИХВА (използвачество) и начина на създаването на парите - дълг с лихва, като парите за лихвата ги няма в системата.
Например една банка отива в ЕЦБ и взима кредит с моментната лихва от 0.25%. Тези 0.25% ги няма. Дават и само главницата. Банката ти ги дава на теб тези пари и ти иска да ги върнеш с 10% лихва (или айде 6.5% "промоционално"). Тези 6.5% не съществуват. Няма как да върнеш този кредит. Трябва да има растеж. Всяка година кредитите да нарастват поне с процента на лихвата искана от комерсиалните банки. Това е експоненциална функция. Бързо се достига свръх производство на стоки и услуги и след това никой не иска да взима нови кредити. Цените на стоките са паднали и никой не купува. Следва "финансова криза". 10% за лихвата ги няма и никой не тегли нови кредити. Започват фалити и безработицата се увеличава. ЕЦБ всячески се опитва да стимулира растежа демек хората да теглят нови кредити и да се увеличава количеството на парите. Ако започне дефлация т.е. кредитите се изплащат, не се взимат кредити т.е. намаляват парите в обръщение - става страшно. Масови фалити и размирици.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.