Все още попътен вятър
Глобалният пазар на вятърна енергия се развива устойчиво, а засега индустрията избягва съдбата на фотоволтаичния сектор


Кирил Хавезов

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Вятърната енергия продължава да заема все по-голям дял в световния енергиен микс. Това е изводът на доклада Wind Power Barometer на EurObserv’ER, в който са представени данни за развитието на сектора през изминалата година. През 2012 г. производствените мощности на вятър в света достигнаха 281 GW, като само за изминалата година капацитетът им е нараснал с нови 44 GW.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
в бг са на мода фотоволтаиците, щот да инсталираш вентилатор да ти духа перката е ного по-трудно от един прожектор пред панела... :)
Публикувано през m.capital.bg
Вероятно няма далавера във вятърната енергия ....
121 MW на година е добър ръст, ако се запзи или подобри до 2030 та ще имаме над 4 GW вятърни мощности
Публикувано през m.capital.bg
Момчета, разгледайте си хубаво иконографиката. Малко сте пообъркали географията.
Фотоволтаика е по-гъвкава, и от гледна точка на електропреносната мрежа, малките мощности разположени в непосредствена близост до консуматорите, е добре за цялата електро система, защото косинус Фи е близък до 1, т.е. няма загуби при трансформация и разпределние, и компенсира реактивната компонента, от консуматори като : перални, миксери и всичко, което има електро мотор!!! в това число и ветро генераторите.
Пак ме хвана яд как сме се самобичували. При 4-5 пъти по-малък БВП на глава от населението, по перки (и слънчеви панели разбира се) вече се мерим с богатите, а някои сме ги и задминали...
До коментар [#2] от "Нефертити":
тно няма далавера във вятърната енергия ....[/quote]
[quote#2:"Нефертити"]Вероя
Последните преференции за ВтЕЦ:
http://bit.ly/V3tZ5r
1. Работещи до 2 250 часа - 148.71 лева/МВтч
2. Работещи над 2 250 часа - 132.71 лева/МВтч
Са сравними с цените за по-скъпите ТЕЦове, но сайта на ДКЕВР още е хакнат, така че не мога да дам линк :) и със сигурност ще са по-малко от каквато и да е друга нова мощност била тя АЕЦ или ТЕЦ.
но нямат замърсяване, нямат натровени миньори и т.н. и т.н.
До коментар [#5] от "nboyan": Много сте прав, господине :) Само ще допълня, че вятърни и соларни мощности са добра комбинация и локално - могат да се допълват от гледна точка на неравномерностите на производство.
До коментар [#2] от "Нефертити":
Едва ли е толкова до далаверата, макар че и тя със сигурност присъства в инвестиционните уравнения. Мисля, че по-вероятна причина са значително по-големите инвестиции за вятърните мелници, отколкото за фотоволтаиците. Затова и у нас доколкото знам ветрените паркове са собственост на големи инвеститори, май повечето чуждестранни.
До коментар [#7] от "Distributed":
Благодаря! Ще разгледам!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.