Смъртоносният стремеж към евтиното
За трагедията в текстилна фабрика в Бангладеш са отговорни и големите компании за облекла
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Рухването на текстилната фабрика в Бангладеш в края на април, при което загинаха над 900 души, е остро напомняне за рисковете, които поемат глобалните търговци на дребно в търсене на максимално евтиното производство. Вчера в пожар в друг цех загинаха 8 души. Въпреки това не се забелязва проблемите със сигурността и спорните условия на труд в азиатската страна да вълнуват особено големите западни търговци, техните акционери или хората, които си купуват дрехи в Европа, САЩ и останалия свят, пише агенция Reuters.
Значима индустрия
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
24 коментара
Хм. Това си е нелоялна конкуренция към европроизводителите, които (слава Богу са принудени от еврозаконодателството да) работят спазвайки стандарти за безопасни и здравословни условия на труд.
Сега, след като ЕС шибна наказателни мита на китайските солари, е достатъчно обосновано да шльопне подобни бариери и пред тези стоки. Пък и пред разните китайски чесъни, зайци, свински меса, украински млека и прочие.
Така де, СТО вече се оглавява от бразилец (наш човек, добре де, не е наш - на Бойко е!), и тия ограничения имат много по-голям шанс да минат.
Европа нали реве, че не сме европейци - ей го на шанса ни да подемем европейска инициатива за чудо и приказ. И отгоре.
Очевидно евтиното обхваща и човешкия живот.
До коментар [#1] от "йотата":
Спорно е това за „нелоялната конкуренция"- като си насред джунглата, то ще оцеляваш както можеш.
До коментар [#3] от "beriya":
За оцеляването е достатъчно да си садят картофи. Пардон, батати. Или да пасат овце. Наште нереализирани програмисти що да могат, па ония - не?
До коментар [#2] от "Нефертити":
Както тука, питайте "клиентите" на болничните услуги. Особено тези от Девин.
(ЗА последно и се спирам, простете.)
Сега си давам сметка че наште шивачки са направо нагли с тия огромни заплати дето им ги плащат, а претенциите им към честните гръцки предприемачи са изключително необосновани!
Няма значение дали компанията е голяма или малка, дали продуктите й са скъпи или евтини - компанията има отговорност към своите работници.
[quote#4:"йотата"]За оцеляването е достатъчно да си садят картофи. Пардон, батати. Или да пасат овце. Наште нереализирани програмисти що да могат, па ония - не?[/quote]
По посов на нелвалифицирания труд - един познат беше заявил, че ролята на правителството е не да намира работа на квалифицираните специалисти, защото те и сами ще си намерят, а на неквалифицираните, които нищо специално не могат.
Сега си отговори на въпроса - ако ти имаш някакви други умения, освен шивашки, би ли работил в такъв цех за 5 долара на месец? Все пак Бангладеш е известна единствено с 200-та милиона мюсюлмани и ниския стандарт на живот - с нищо повече.
До коментар [#2] от "Нефертити":
Много точен и... тъжен коментар!
До коментар [#8] от "epoc":
Отговорността на правителството не е да намира работа на неквалифицираните, а да НЕ допусне появата на неквалифицирани.
Това в Европа, де, не знам как е в Бангладеш и по на изток.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход