"Големият брат" разбуни духовете в САЩ
Разкритията за мащаба на подслушването от службите за сигурност разгорещи дебата за гражданските права в страната


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Разкриването на информацията, че властите в САЩ следят телефонния и интернет трафик на милиони потребители, доведе до разгорещен дебат дали подобни практики, обосновани със защитата от тероризъм, оправдават толкова мащабно нарушение на правата на гражданите. Скандалът започна със статия в британския вестник Guardian, в която беше разкрита секретна съдебна заповед, осигуряваща достъп на Националната агенция за сигурност (NSA) до данните за телефонните разговори на клиентите на Verizon Communications.
В последствие запознати с дейността на службите потвърдиха пред Wall Street Journal и Washington Post, че NSA и ФБР следят комуникациите на американците и чрез трите най-големи телекома, интернет провайдърите и операциите с кредитни карти. Сенатори и от двете партии потвърдиха, че администрацията на Обама продължава тези практики, датиращи от втория мандат на Джордж Буш. Повечето представители на властта обаче защитиха тези мерки. "Всички трябва да се успокоят и да разберат, че в това няма нищо ново. Тази програма работи за предотвратяване на терористични атаки", заявява лидерът на демократичното мнозинство в Сената Хари Рийд. Други сенатори разкриха, че Конгреса трябва да подновява програмата на всеки три месеца.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
66 коментара
Не мисля,че някой има нужда от такава сигурност,когато цялата държава се превръща в един голям биг брадър.
Аз мисля че е ОК, стига да се контролира правилно процеса и да няма изтичане на информация.
Не може да е вярно!!! Само в БГ се подслушва и то единствено от Борисов и Цветанов! Е, имаше наскоро и някакъв мини скандал с FOX във Великобритания ама то не беше нищо особено.
Навсякъде се слухти, гледа и души, идеята ми е, че ако си престъпник ще се боиш от СРС-та и други подобни методи, на нормалните хора не им пука дали ги слушат. Поне на мен не ми!
Все пак терористите победиха. В следствие на тяхните действия всеки американец е изгубил основните си права. Огънаха се пред страха..
За жалост това е само върха на айзберга...между всичко останало много показателен е фактът, че оригиналната статия излиза не къде да е, а в Гардиан - британски вестник! Американските медии не кометират защо информаторът не е отшъл при тях, избягват тази подробност и се фокусират върху скандала, мисля ясно защо...
Айде стига медийни булшити :) Физически и логически просто няма как да се слушат десетки хиляди сървъри. Даже и някое гуру да се напъне и да роди софтуера, то последния ще бълва толкоз инфо, че ще трябват нови хиляди сървъри и да не ви казвам колко скъъъъъп сторидж.
Колкото до другото - справка при заявка - то това винаги си го е имало...
До коментар [#6] от "Dalt":
Обърни внимание на карето на края на статията и си помисли дали за САЩ, които отделят стотици милярди долари за отбрана и НС това е проблем?
До коментар [#6] от "Dalt":
ics/prism-collection-documents/
[quote#6:"Dalt"]ще бълва толкоз инфо, че ще трябват нови хиляди сървъри и да не ви казвам колко скъъъъъп сторидж.[/quote]
Един йотабайт (1 трилион терабайта) стига ли? - http://en.wikipedia.org/wiki/Utah_Data_Center
Що се отнася до участието на Майкрософт, Фейсбук, Гугъл и т.н. в изтеклите слайдове има дори дати на започване на кооперация със службите - http://www.washingtonpost.com/wp-srv/special/polit
Естествено майкросфот са първи в списъка, но прави впечатление, че и Апъл са вече в него.
Борбата с тероризма е много добро оправдание за безпрецедентно разрастване на правомощията на службите за сигурност в САЩ и по света. За последните 30 години средно жертвите от тероризъм (не само религиозен) са около 9000/година за целия свят. За сравнение само в САЩ загиналите от автомобилни катастрофи са средно 45 000/ година, а тези от престрелки 30 000/година.
След 11. септември жертвите на тероризъм в САЩ са точно 19. Шансът да бъдеш ударен от светкавица е по-голям. 99% от жертвите на тероризъм по света са мюсюлмани и има директна корелация между присъствието на американски военни части в Близкия Изток и жертвите на тероризъм сред местното население - http://bit.ly/12xF73V
До коментар [#5] от "the_mad_mellon":
Не съм учуден. Маршът срещу Монсанто например също бе "пренебрегнат" от американската и канадската преса. Пускат се "правилните" новини.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.