Република "Таксим"
След гражданската експлозия по улиците премиерът Ердоган може и да оцелее, но Турция няма да бъде същата
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
В летоброенето на Турция вече има нова разделителна линия – преди и след "Таксим". Това, което започна като неголям екологичен протест за спасяване на няколко дървета в едно от малкото останали зелени места в центъра на Истанбул, внезапно прерасна в гражданска експлозия, която не само разклати управлението на премиера Реджеп Тайип Ердоган, но и промени Турция.
Преди полицията да атакува с палки, сълзотворен газ и водни оръдия спящите в палатки екоактивисти в парка "Гези" до площад "Таксим" в 4 ч. сутринта на 30 май, Ергодан беше смятан за един от най-силните и стабилни лидери в демократичния свят. След случилото се той е отслабен и с опетнен имидж. Преди тази бруталност и високомерната реакция на премиера да изкарат стотици хиляди хора по улиците в десетки градове из цялата страна, турската република никога не беше преживявала подобен спонтанен и масов протест. След него се роди ново поколение граждани, което осъзнава силата си и с което политиците вече ще трябва да се съобразяват. Независимо кога и как приключи този сблъсък между улицата и властта, едно е сигурно - страната и нейният премиер ще излязат от него различни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
30 коментара
Интересен анализ,погледнато е от различни ъгли....
Истината е,че Ердоган наистина се самозабрави. Ще бъде жалко ако продължава да втърдява позицията си- това ще доведе до още жертви,защото хората няма да се откажат,и ще разклати позициите на партията му и логично до край на политическата му кариера.
Като държавник направи много за модернизацията и възхода на Турция- дано не го запомнят като горд,себичен авторитарист. Всичко зависи от него. В политиката е от изключително значение да знаеш кога да спреш или да отстъпиш....
[quote#1:"thepirineagle"]стината е,че Ердоган наистина се самозабрави[/quote]
Абе, майната му на Ердоган.
Важното е, че Турция има силата на гражданската свобода и организация.
Хората обичат страната си, имат интелигенция, има пламък и надежда.
Честно казано завиждам.
Не случайно, в почти всички страни има категорична забрана за повече то 2 мандата. Слаба е човешката природа ... склонна към възвеличаване и самозабравяне, след което следва падение.
Дано Ердоган се освести навреме, комшиите и те са хора ...
Дано го издухат проклетия ислямист! Ататюрк сигурно се обръща в гроба!
Дано да се справят с Ердоган.
"Те просто искат гласът им да бъде чут подобно на движението "Окупирай Уолстрийт" или европейския тип демонстрации" - казва Йозгюр Юнлюхисарджикли, директор на бюрото на German Marshall Fund в Анкара."
Така казваха преди и за Египет, Тунис и Либия - гражданското общество било свалило режима, хората протестирали поради икономически и социални подбуди и тн...
Може и така да е, но малцинството образовани и/или различни хора в Турция по-добре да не пипат Ердоган.
Сега Либия убива американски посланици, Египет си имат муслим братството и продължават да избиват копти (вече безнаказано), а в Сирия официални терористи като Хизбула (помним Бургас) се изкарват борци за свобода.
На муслим държавите им трябва силен лидер / диктатор. Иначе се връщат с 3 века назад и стават халифати.
Не го харесвам, но ако не беве Ердоган турците сега нямаше да ги обгазяват, а щяха да ги бесят и убиват с камъни.
В продължение на векове в турското съзнание е набивано безпрекословно подчинение на началството, безпрекословно подчинение на религията. Ако искаш да живееш във велика държава, трябва да жертваш егото си и да се подчиняваш безпрекословно. Това беше общество, в което насилието от страна на "държавния" и държавата се приемаше за нормално и в накакъв смисъл дори желано. Само че от 70 милиона турци поне 10 са се допирали до Европа и с изненада са открили, че сигурност и благоденствие може да има и без да плащаш за тях с цената на личността си. Битката бежду Азия и Европа за наше удоволствие се вече води не между Турция и някоя европейска държава, а вътре в самата Турция.
Турция не е само това което ние си мислим или ни представят. Срещал съм изключителни хора по дух , съпричасност . Огромни маси от хора от тях поддържат "НЕРАБОТЕщА ЕВРОПА" . Това дава възможност за едно отваряне и към други ценности .Те не се приобщават към други нации или общества ,които проявяват недоверие и се опитват да ги направят прослойка по свой вкус,,,за разлика от нас българите. Успех !
Между впрочем ние трябва да се вписваме в обстановката с новото правителство...Следене на действията и незабавна реакция. Подготовка на нови структури за да имаме време, ако се отива скоро към предсрочни избори.
браво !
Тази седмица при М.Цветков бяха няколко турски студента в предаването. Едното момче разказа схемата по която се избира ердогЪн. Раздават на бедните кюмур и макарони.....Тва да ви е познато.....? Та тези които ще защитят с нокти и зъби са кюмюраджиите и макаронажиите......Аналог на прасарите, които отидоха да подкрепяха бъ.бъ. пред парламента.....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.