ГЕНерална промяна
Как решението на Върховния съд на САЩ за патентоването на гени отвори широко вратите пред науката


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Дори без Анджелина Джоли BRCA1 и BRCA2 бяха обречени да станат световноизвестни. Когато холивудската звезда обяви през май двойната си мастектомия след тест, показващ мутация със смъртоносен риск от рак в тях, гените вече бяха обект на свръхпечeливш бизнес и четиригодишен оспорван съдебен процес, стигнал чак до Върховния съд на САЩ.
След неговото решение преди десетина дни вече нито човешките гени, нито начинът на изолирането им могат да се патентоват. Така BRCA1 и BRCA2 се превърнаха от едно важно за живота на стотици хиляди души откритие в глобален символ на премахването на изкуствени и ненужни бариери пред научния напредък.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
[quote#0:"К-л")"]...идеята, че нещо, създадено от природата, може да бъде патентовано, изглежда нелепа.[/quote]
И не само това. Твърдението, че без патентоване усилията за нови научни открития едва ли не ще секнат заради липса на средства, е абсурдна и манипулативна. Този път корпоративната шльокавица не хвана дикиш.
До коментар [#1] от "КЛЮЧАРЪ":
Абе, за скъпи изследвания иди-дойди, но се научиха да патентоват идеи и примерно форма на телефон или цвят на тоалетна чиния. Това вече е безумие, защото почти за всичко трябва да се чудиш дали твой продукт или твое откритие няма да се окаже в обсега на чужд патент, защото някой е патентовал пълна глупост. Трябва патенти да има само за сериозни продукти и да не се патентова нищо освен нова технология в тях. Който е дал милиард на лаборатория, ок да си иска гаранция за време да си изплати инвестицията, но не и да се допуска да блокира всички останали с други технологии в съдебни спорове и опити да прибира от техните пари. Има милиони патенти, а едва ли повече от няколко хиляди от тях реално покриват текущо идеята да се гарантира изплащане инвестиция в нова технология. Примерно патент за уокмен е бил навремето тъп, да не говорим как Сони го взима, докато е изобретен от друг човек, който е ощетен и не вижда нищо. Защо да се патентова самата идея за малък касетофон, а не техника за смаляване на елементи или намаляване на консумацията им с цел работа с малки батерии? Защо всеки да не може по свой път да пусне същия този касетофон като функция, но с различна схема, различни части? Да не говорим, че сигурно 90% от патентите не се разработват, а просто трупат прах в чакане някой да пусне продукт и да го изнудят за обезщетение или да му приберат труда.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.