Висшистите, които сервират кафе
Недостатъчната заетост в кризата става все по-сериозен проблем за Европа
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
С наближаване на годишнината от нейното дипломиране в специалност екотуризъм и културна история Линеа Борярс все още е безработна и ядосана. След като е завършила образованието си в Линшьопингския университет, 25-годишната шведка започнала неплатена работа на непълен работен ден в неправителствената организация Fair Travel, занимаваща се с човешки права и туризъм. Надеждата й била после да й предложат трудов договор. Когато обаче през декември доброволческият й договор приключва, единственото предложение е да остане като стажант без възнаграждение. Линеа отказва.
Следват десетки молби за кандидатстване и безкрайни часове пред компютъра, резултатът от които са едва две интервюта, въпреки че CV-то й съдържа отличен академичен успех и редица престижни стажове.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
41 коментара
Да бе, да...
Тъпа статийка...
Както ни плашат с кризата в Гърция, където цените са малко по-високи, а доходите им са в пъти повече. И е уредена страна.
Ами нормално. С тая специалност "екотуризъм и културна история " !? Що за съчетание...Просто и университетите в западна Европа го обърнаха на супермаркети за дипломи, както си е в БГ от край време. Всеки средностатистически тъпунгер вече става "висшист". Що за глупости? Откъде ще има толкова квалифицирани работни места за всички завършили стотиците знайни и незнайни специалности в знайни и незнайни университети.
В момента се в цяла Европа се търсят ИТ специалисти. Затова -> марш всички да записват софтуерно инженерство.
Леле, каква манджа с грозде! 100 проблема в общ кюп, опакован с примамлива панделка-заглавие. Прилича на поредната безсмислица на РОЙТЕРС.
До коментар [#2] от "increce":
за софтуерно инжинерство си трябва здраво учене , затова и го избягват
"Еко-туризъм и културна история" като специалност?! Северна Европа преживя един етап когато се считаше, че колкото повече хора с висше образование, толкова по-добре. И сега Линеа не ще да чисти, да кара автобус, да работи като сервитьорка. Тя не може (а и не иска сигурно) да е медицинска сестра. Там все чужденци. Тя е с диплома и иска еко-туризъм. А за такива много работа няма.
Моделът на мислене "искам го сега, искам го веднага" дълго царуваше в социално-ориентираните страни и ето сега си плащаме за липсата на реални измерения. Необходими са хора с професионални знания и умения, особено от технически характер, но такива няма. Прогнизира се че в близкото бъдеще ще се налага от 7 до 15 пъти да се сменя работата и се до- или пре-обучаваме/подготвяме. Затова е добре Линея от Линчопинг да се събуди.
Аве тия хора не разбраха ли че тия хуманитарни специалности, мениджмънт или специалист по недостатъчна заетост са изпърдяна работа. В същото време в което тази мадама от Швеция не може да си намери работа, има сума си обяви за програмисти и ИТ инженери, дане говорим за Холандия, там са още повече.
Какво иде реч. Млади хора, това че ще завършите вишешко образование, не ви дава 100% гаранция за успех.
Същевременно на мен западни фирми в моята област ме засипват с предложения да ми дадат $500 ако им намеря човек. Да, ама аз съм от скучните инженери които газят калта по обектите а не от престижното "Екотуризъм и културна история". Също толкова нужна на обществото колкото египтологията на бившият ни просветен министър. Да беше учило медицина момичето и щеше да види как десетки страни ще се борят за нея.
[quote#2:"increce"]С тая специалност "екотуризъм и културна история " !? Що за съчетание...Просто и университетите в западна Европа го обърнаха на супермаркети за дипломи, както си е в БГ от край време.[/quote]
Лесно се правят такива специалности. Една зала със столове, един екран с проектор, един лаладжия да плямпа дълбокомислени глупости /както някои автори тук в Дневник/ и готово. Докато инженерните специалности искат лаборатории, стендове, преподаватели минали през практиката и после в живота безмилостна борба да оцелееш в една високо конкурентна среда която не прощава грешките. Да не говоря за медицината, там направо е страшно докато станеш истински специалист.
И се сещам за един сериал "Ударът" където едни измамници елегантно ограбват разни богаташи. Както се изрази един от героите "Хората искат да бъдат излъгани и ние им даваме това което искат". Та така и с тези които тичат в тези измислени специалности. Те искат да бъдат излъгани че с малко или никакъв труд ги чака охолен живот. И тези които произвеждат на конвейер дипломите им дават тази илюзия.
А за генералният проблем на Европа писах няколко пъти - изнесоха цялото си производство в Азия и сега плачат че няма работни места. И второто е, че преди да изнесат производството си, по времето когато работеха усърдно и качествено достигнаха едно действително завидно жизнено ниво.
Само че сега нямат производство а искат да имат същият живот. И как да стане това, не може да се яде нещо което не е произведено? Но дори и да си върнат производството ги чака второто разочарование - вече не само те ги могат високите технологии които преди даваха благоденствието им. В много други страни самите те ги научиха на тях, за да обслужват производството тези страни развиха инженерното си образование. И в тези страни заплатите са в десетки пъти по-ниски.
Накратко конкуренцията е жестока и Европа определено губи съревнованието. Моята прогноза е, че жизненото равнище там ще спада а това означава социални вълнения и то големи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.