Аферата "Сноудън": САЩ са подслушвали и европейските си партньори
Цели на американския шпионаж са Германия, Франция, Гърция и Италия, както и редица други съюзници на Вашингтон
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Едуард Сноудън заплашва да стане още по-сериозен проблем за САЩ, след като документите, които е предал на медии, продължават да създават сензация след сензация. Последният скандал е свързан с подслушването, което очевидно американската Агенция за национална сигурност (NSA) е извършвала на свои съюзници - както европейски, така и от други континенти.
Първо немското сп. Der Spiegel съобщи, че е имало електронно следене и подслушване на служители в дипломатически представителства на ЕС във Вашингтон и Ню Йорк, както и в централата на Европейския съвет в Брюксел. Според Der Spiegel, Германия е най-голямата европейска цел на NSA и била поставена в една категория за шпионаж заедно с Китай, Ирак и Саудитска Арабия. Днес пък британският в. Guardian пише, че сред целите на американската разузнавателна дейност са Франция, Гърция и Италия, както и редица неевропейски съюзници на САЩ като Япония, Мексико, Южна Корея, Индия и Турция.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
28 коментара
Руснаците прибараха Сноудън и той сега изкарва на бял свят каквото им е изгодно ..
Microsoft, а?
И тука едни невероятни министри натикаха всякакви такива продукти по администрациите, на всичко отгоре под наем, като наема за 2-3 години е по-дебел отколкото е продукта.
Европа се ослушва докато САЩ подслушва.
Ей гадове за кво ми цакате минусчета ве алоо :Д:Д
Европа подскача кат
ощипана девойка.
То ако ставаше само с подслушване, ама трябва и акъл (б.р. акъл = ум).
Пример: приказния герой Цвинокио Ушев. :-)
Веселба! Какво толкова е станало, та пищим на умряло? САЩ се опитвали да защитят водещата си позиция по всички начини. Някой да е изненадан? Гражсданските права не се отнасят в междудържавните отношения, иначе нямаше да има шпионаж. А това, че сме съюзници - неозначава, че ВСИЧКИ интереси са ни ОБЩИ.
Та по-добре ЕС да изгради система, която да възпрепятства подобни опити. А дори и да може да следи Вашингтон, Пекин и Москва.
Европейските партньори на САЩ пък какво се правят на ощипани, все едно не знаят, че са ги подслушвали или пък че и те подслущват.
Големият проблем не е в това ,че някой подслушва някого , а в това ,че подслушвачите се правят , че подслушват само терористи .
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.