Гърция и Португалия отново изправят на нокти еврозоната
Следващият транш от кредитите за Атина може да бъде разделен на отделни плащания заради забавените реформи


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Финансовите министри на еврозоната започнаха поредната си среща в понеделник, за да решат дали да отпуснат следващия транш от финансовата помощ за Гърция, в замяна на което Атина трябва да наложи на гражданите си серия непопулярни реформи, вариращи от съкращаване на обществени служители до приватизация на държавни активи. В неделя финансовият министър на Гърция Янис Стурнарас заяви, че е оптимист, че споразумението ще бъде прието. Представителят на Международния валутен фонд (МВФ) в преговорите Пол Томсън, цитиран от Би Би Си, също коментира, че "е постигнат значителен напредък".
Разривът в гръцката управляваща коалиция по въпроса как точно да бъде свит публичният сектор обаче хвърля сянка на съмнение върху способността на Атина да изпълни изискванията на международните кредитори. В края на миналата седмица европейският комисар по икономическите и паричните въпроси Оли Рен заяви, че заради съмненията траншът може да бъде разделен на отделни плащания. "Това е възможно, но не е сигурно. Всичко зависи от това дали Гърция ще успее да отговори на всички изисквания, с които се е ангажирала", заяви той пред Reuters. Рен също така отбеляза, че преговорите, включващи МВФ, Европейската комисия и Европейската централна банка – т.нар. тройка, ще продължат толкова дълго, колкото е необходимо.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Ние бихме могли само да се поучим от примера на южната ни съседка:
- Години наред в които вместо в реалната икономика, работни места се създават за сметка на бюджетната сфера (да си спомним нашите армия, полиция, НСО, комисии, министерства, агенции и т.н.).
- години наред в които липсата на събираемост на данъци и балансиран бюджет се компенсира с пари от ЕС и заеми.
- години наред в които никой не иска да счупи статуквото: търтеите с държавни заплати доволни, неплащащите данъци също, политиците поносими и т.н.
- години наред когато липсата на индустриална активност е заменена от полупотребни инфраструктурни инициативи изпълнявани с парите на ЕС
Има много какво да видим като поуки от Гърция!
До коментар [#1] от "pzashev":
Ами учи се: Трябва да имаш широк излаз на Средиземно море, че да го изтъргуваш изгодно между НАТО и СССР. От там им идваха заемите-помощи преди да влязат в ЕС. Второто е, че като вземаш заеми, трябва да си мислиш и как ще ги върнеш — вече няма заплаха (СССР) и се оказа, че заемите-помощи, всъщност били само заеми...
А да неговорим за дереджето на Испания и Италия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.