Превръща ли се Eгипет в заложник на чужди интереси
Вместо да осъществи реформи и да получи финансова помощ от МВФ, Кайро предпочита да вземе съмнителни пари от Персийския залив


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Египетската лира укрепна за трети път, откакто военните свалиха президента Мохамед Мурси преди седмица, по време на разпродажба на чужда валута от страна на централната банка в сряда, съобщи Reuters. Икономическото състояние на страната остава плачевно. Практически веднага след военния преврат на помощ на Кайро се притекоха донори от Персийския залив, чиито пари ще успеят да задържат Египет на повърхността, но вероятно ще забавят във времето необходимите дълбоки икономически реформи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Явно спорът е кой да ритне стола под Египет. А Израел стои отстрани и гледа.
Правилно решение на египтяните - да не взимат пари от МВФ. Това е като: Наркозависим да откаже доза хероин, от дилър (знаейки, че хероина е вреден за бъдещето му, макар и нужен в момента). Но с отказа си той се доближава до своята независимост, макар и с цената на огромни лишения.
Публикувано през m.capital.bg
Разпродажбата на Египет е в ход и посредниците /правителствата/ май вече почти нямат значение, освен за глобалните цели на САЩ - да радикализират региона. Изкупуването на едро на Египет е почти пред финал.
"Вместо да осъществи реформи и да получи финансова помощ от МВФ, Кайро предпочита да вземе съмнителни пари от Персийския залив"
Е, няма такава наглост!
Същите тия пари, когато отиват за закупуване на футболни отбори и вериги магазини в Европа не са съмнителни.
Парите от МВФ не трябва ли да дойдат при някакви условия за реформи?
А какви реформи сега, когато страната е на ръба на гражданска война?
До коментар [#2] от "Offshore Banking":
Каква независимост, бе пич, 2/3 от младите в Египет са без работа. Икономиката се крепи на туризъм (който сега липсва) и такси от Суец. Ситуацията там не е много далеч от тази в България - 1% висши военни и бизнесмени владеят средствата за производство, останалите оцеляват. Затова са и честите граждански вълнения.
В този смисъл без заеми няма да се размине. Въпросът е кой ще ги връща.
край на т.нар. арабска пролет
До коментар [#8] от "plamenhristov5":
Де да беше краят, ще се влачи още едно 20 години....
Има някаква логика в днешните действия на египетското правителстов, опитите на Насър да върви с руснаците, после на Садат да върви с американците за 60 години нищо добро не донесоха на Египет....
Може би е време Египет да "тръгне" с арабите.... :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.