// Политика и икономика / Свят
Незаконни подслушвания свалиха Жан-Клод Юнкер
Дългогодишният премиер на Люксембург и доскорошен председател на Еврогрупата обеща да подаде оставка
Нищо не пречи Юнкер отново да се кандидатира за премиер, тъй като популярността му е много висока |
Скандалът
Самият доклад заключава, че въпреки че йерархически SREL е подчинена на премиера, той "е имал минимално влияние върху нейното функциониране", но "твърде често е пропускал да информира контролната парламентарна комисия или прокуратурата за извършените злоупотреби". "Премиерът трябва да понесе отговорността си не защото е нечестен или некомпетентен, а защото е правил погрешни избори", заяви Алекс Бодри, председател на Люксембургската социалистическа работническа партия, която е по-малкият коалиционен партньор в кабинета. Опонентите на Юнкер в парламента – Зелените и Люксембургската демократическа партия – директно го обвиниха, че е знаел за злоупотребите.
"Разузнавателната служба не ми беше политически приоритет", заяви премиерът и на свой ред обвини парламентарната комисия, че не е упражнила контрол върху службите. Той призна, че в работата на разузнаването са били допуснати "отделни грешки", но подчерта, че не е видял в доклада "никакви юридически състоятелни свидетелства за своя замесеност в тези нарушения". При все че се защитава точка по точка и отхвърли твърдението, че носи отговорността за злоупотребите, всички партии без неговата Християнсоциална народна партия приеха доклада. Така, след като социалистите оттеглиха подкрепата си, управляващата партия остана с 29 депутати в 60-местния законодателен орган. След седемчасовите парламентарни дебати в сряда министър-председателят неохотно обяви, че ще се оттегли.
Откъде тръгна всичко
Парадоксално е, че самото разследване, започнало през декември 2012 г., тръгна от разкритието, че самият Юнкер е станал жертва на незаконните дейности на разузнаването в собствения си кабинет. През януари 2007 г. по време на среща с тогавашния директор на службите Марко Мил последният използвал специален ръчен часовник, за да запише тайно разговора им. Когато премиерът узнал за това в края на 2008 г., то довело до разрив в отношенията между двамата. Мил напусна поста през 2009 г., за да стане шеф на сигурността в германската компания "Сименс" година по-късно.
Правителството на Юнкер беше разклатено още месец, след като опозицията внесе в парламента първия вот на недоверие в страната от 1848 г. насам. Тогава обаче коалицията устоя. Скандалът се въртеше около сегашния министър на финансите Люк Фриден. Той е обвиняван, че докато е бил министър на правосъдието между 1998 и 2009 г., се е опитал да прикрие разследването на серия бомбени атентати, извършени през 80-те години. В медиите многократно се появяваха твърдения, че разузнаването е било замесено в атаките, за да направи работата си по-важна и да поиска по-добро оборудване.
Още по темата
Шулц и Юнкер повече се съгласяваха, отколкото спориха в първия дебат за председател на ЕК
Централна тема беше балансът между бюджетни икономии и инвестиции за насърчаване на икономическия ръст
10 апр 2014Жан-Клод Юнкер обяви, че подава оставка
от Дневник,10 юли 2013
Макар и далеч, новият руски газопровод ще има негативни последици за местния пазар
17 фев 2019, 2372 прочитания

Президентът на САЩ се съгласи да подпише бюджета на правителството, но се опитва изцяло да заобиколи Конгреса с финансирането
17 фев 2019, 1564 прочитания
17 фев 2019, 3166 прочитания
17 фев 2019, 2372 прочитания
17 фев 2019, 1970 прочитания
17 фев 2019, 1875 прочитания
17 фев 2019, 1564 прочитания
Информационна брошурка направи анти-PR на членовете на Европейския парламент