Али Ахмети: В София се чувствам като в Брюксел
Лидерът на партията ДСИ, коалиционен партньор в македонското правителство, пред "Капитал"
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Впечатлението отвън е, че в последните години при управлението на Никола Груевски Македония забуксува по пътя към ЕС и НАТО. Защо се получава така според вас?
Откакто Груевски дойде на власт, се заговори основно за спора с Гърция около името на Македония. Този проблем излезе на преден план и заради това няма напредък по други въпроси, свързани с членството на Македония в ЕС и НАТО. Оттам идва и буксуването. Решаването на проблема с името бе поставено като условие за влизането ни в НАТО. Партньорите ни казват - щом приключите с него, веднага може да получите покана за членство, без дори да е нужно да се чака среща на НАТО. Сега това се поставя като условие и от ЕС - първо да се реши въпросът с името и чак тогава да започнат преговорите за присъединяване.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Не думай !
А в сараите на Доганя как се чувстваш ?
Слабо интервю, зле формулирани въпроси.
Какво има да се спори за името???... Югозападна България. Албанците в "Македония" нямат нищо против. Защо е необходимо да се чака да станат мнозинство,за да определят името те ???...
Груевски сигурно псува от това интервю :-) За сетен път да се убедим,че албания и турция са по-добри съседи от Сърбия, Гърция и Румъния :-)
Али Ахмети е проАлбански политик. Него никой не може да го упрекне за стремежа му за ислямизиция на балканите. Малко хора, обаче знаят, че неговата партия я има и България. Да се замислим коя партия обръща българските знамена! 25 май 2012 ... ВМРО - БНД - Мездра избра ново ръководство... Четиричленна делегация от
Република Албания ... dariknews.bg => dariknews.bg/view_article.php?article_id=907514
Публикувано през m.capital.bg
Какво минало да ''заряваме'' с Македонците? Клали ли сме се с тях, че да си имаме зъб? Що за тъп въпрос?
Задаващия въпроса има странна инерция в мозъка; ние нямаме никакви лоши чувства към тях. Ние ги признахме първи, пратихме им танкове и спасихме малката им държавица да потъне в кръв. И това никой друг нямаше да го направи.
В отговор получаваме единствено... среден пръст. И ние мълчим. Сега трябва и да ''заряваме''... Какво да заравяме? Имаме си работа с неандерталци-инфантили, докато не започнат да говорят на човешки език нямаме никаква работа с тях. Още по-малко да се чувстваме виновни за нещо. Никаква вина не можем да имаме - нито за миналото, нито за настоящето. За бъдещето те основно решават, засега са решили то да е на албански, а аз не го разбирам.
Мислите ли, че България и Македония могат да заровят миналото подобно на Франция и Германия?
...........
Това е много лош пример.
Западна и Източна България никога не са водели войни една срешу друга, но често една до друга.
До коментар [#7] от "СДС":
+++++++++++++++++++
Веднъж им помогнахме на Македония като ги признахме първи. Без никакви условия и въпреки системно враждебното им отношение към нас. Видяхме с какво ни отговориха, с развилняла се омраза и претенции. Свърши с доверието, от сега нататък ще си гледаме интересите.
Според мен е въпрос на още няколко години, докато така наречената държава Македония се саморазпадне. След това тя съвсем естествено ще бъде разпределена между Албания и България. може би тоя тип е тук , за да договори условията.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.