Американският президент Барак Обама активизира през последната седмица говоренето за ползите от планираната мащабна имиграционна реформа, която навлезе в решителната си фаза на обсъждане. След като в края на миналия месец проектозаконът, който е сред обявените приоритети на Обама за втория му мандат, беше одобрен от доминирания от демократите Сенат, сега предстои по-трудната задача, а именно постигане на споразумение в камарата на представителите, където мнозинството се държи от републиканците. Именно поради несигурния изход от тази парламентарна борба държавният глава ще продължи да засилва натиска в полза на революционната реформа, смятат анализаторите.
Проектозаконът включва въвеждането на процедура, която ще направи възможно близо 11 млн. нелегални имигранти в САЩ да получат гражданство. Ще се променят и условията за издаването на някои видове визи с цел привличане и задържане в страната на образовани и висококвалифицирани чужденци.
Последното стъпало преди приемането му от Сената бе преодоляно с одобрението на ключовите подобрения в граничната сигурност в края на юни. Сенаторите гласуваха увеличаване на разходите за този сектор с 38 млрд. долара, с които ще се удвои броят на граничарите до 40 хил. души и ще се финансира строежът на заграждения с дължина 1126 км по южната граница с Мексико. Ще бъде въведена и програма за наблюдение на границите от безпилотни самолети, както и електронна система, чрез която работодателите ще се задължават да проверяват статута на служителите, които наемат.
Промяна в стратегията
В сряда съветниците на Обама разпространиха доклад, обобщаващ добре известните икономически аргументи в подкрепа на имиграционната реформа. Сред тях са, че тя ще подпомогне ръста на икономиката с 3.3% до 2023 г. и ще намали държавния дефицит с почти 850 млрд. долара през следващите 20 години. Според изчисленията на бюджетната комисия на Конгреса, цитирани от американския финансов седмичник Barron's, ако мерките бъдат приети, те ще увеличат разходите на правителството с близо 300 млрд. долара за следващото десетилетие, но тази сума ще бъде напълно компенсирана от легализирането на статута на милиони живеещи в САЩ.
В събота президентът използва седмичното си обръщение към нацията по радиото, за да подкрепи отново промените, извеждайки на преден план "сериозния тласък" за икономиката, която би дала прогнозираната добавена стойност от 1.4 трлн. долара за следващите две десетилетия. Той също така прикани всички американци да изпратят съответните призиви до Камарата на представителите чрез имейли, Facebook съобщения или телефонни обаждания.
Откакто през януари обяви намеренията са за мащабните промени, Обама възприе по-скоро ролята на наблюдател на процеса. Публикуването на последния доклад и изявлението на държавния глава обаче бележат промяна на стратегията и вероятно той планира да играе по-видима роля в предстоящите дебати, за да засили натиска над републиканците, пише Reuters.
Крайъгълният камък
Процесът на обсъждането на законопроекта в Камарата на представителите е от типа "на парче" - депутатите ще гласуват различните мерки една по една. Републиканците вече заявиха, че няма да приемат закона във вида, одобрен от Сената, а ще работят по свой собствен набор от текстове. Крайъгълен камък и за двете страни е предложението за 13-годишен "път към гражданство", който да отвори вратите за узаконяването на статута на 11-те милиона нелегални имигранти в страната. За целта те ще трябва първо да се регистрират пред властите, да преминат проверки, да платят определени глоби и данъци, за да получат "пробен легален статут". След това ще бъдат включени в списъка на кандидатствалите за гражданство по законен път. Едва след като удостоверят, че владеят английски език, че плащат данъци и са работили в Щатите, ще могат да получат т.нар. зелена карта, която да им позволи да живеят и работят там за постоянно и на последен етап да поискат и гражданство.
Демократите смятат този план за централен и със сигурност няма да се съгласят той да отпадне от крайния вариант на реформата. Републиканците от своя страна са силно разделени по този въпрос и засега не е ясно каква позиция ще заемат, коментира Карлин Бауман, старши експерт в American Enterprise Institute.
Въпреки трудностите Даниел Клифтън, базиран във Вашингтон анализатор на консултантската агенция Strategas Research Partners, прогнозира, че до компромис може да се стигне през първото тримесечие на 2014 г. | Капитал Daily
Американският президент Барак Обама активизира през последната седмица говоренето за ползите от планираната мащабна имиграционна реформа, която навлезе в решителната си фаза на обсъждане. След като в края на миналия месец проектозаконът, който е сред обявените приоритети на Обама за втория му мандат, беше одобрен от доминирания от демократите Сенат, сега предстои по-трудната задача, а именно постигане на споразумение в камарата на представителите, където мнозинството се държи от републиканците. Именно поради несигурния изход от тази парламентарна борба държавният глава ще продължи да засилва натиска в полза на революционната реформа, смятат анализаторите.
11 коментара
ще изчакаме
До коментар [#1] от "КМЕТ В СЯНКА"
--------------------
Кмете,ти какво чакаш...второ пришествие ...или...
В МОМЕНТА В С А Щ ЖИВЕЯТ ХИЛЯДИ ИНТЕЛИГЕНТНИ ХОРА ОТ ЦЯЛ СВЯТ,КОИТО РАБОТЯТ И ЖИВЕЯТ ЧЕСТНО И ПОЧТЕНО,ГОВОРЯТ МНОГО ДОБРЕ АНГЛИЙСКИ / АМЕРИКАНСКИ / , ПЛАЩАТ ДАНЪЦИТЕ СИ И СА ИСТИНСКИ АМЕРИКАНЦИ...!!! ТЕ НЯМАТ НИЩО ОБЩО С НЕЛЕГАЛНИТЕ НЕОБРАЗОВАНИ МЕКСИКАНЦИ И ХОРА ОТ ДРУГИ НАЦИИ...ТОЛКОВА ЛИ Е ТРУДНО ЗА ЕМИГРАЦИОННИТЕ ВЛАСТИ ДА ПРОВЕРЯВАТ ЗА ВСИЧКИ ТЕЗИ ЕМИГРАНТИ,КОИТО ПОВЕЧЕ ОТ 10 ГОДИНИ РАБОТЯТ ЗА НАЙ-ВЕЛИКАТА НАЦИЯ В СВЕТА И ВНАСЯТ СВОЯ ДАН ЗА РАЗВИТИЕТО НА С А Щ , ДА ПОЛУЧАТ ТАКА ЖЕЛАНОТО ОТ ТЯХ АМЕРИКАНСКО ГРАЖДАНСТВО...!!! ангел лабов
В МОМЕНТА В С А Щ ЖИВЕЯТ ХИЛЯДИ ИНТЕЛИГЕНТНИ ХОРА ОТ ЦЯЛ СВЯТ,КОИТО РАБОТЯТ И ЖИВЕЯТ ЧЕСТНО И ПОЧТЕНО,ГОВОРЯТ МНОГО ДОБРЕ АНГЛИЙСКИ / АМЕРИКАНСКИ / , ПЛАЩАТ ДАНЪЦИТЕ СИ И СА ИСТИНСКИ АМЕРИКАНЦИ...!!! ТЕ НЯМАТ НИЩО ОБЩО С НЕЛЕГАЛНИТЕ НЕОБРАЗОВАНИ МЕКСИКАНЦИ И ХОРА ОТ ДРУГИ НАЦИИ...ТОЛКОВА ЛИ Е ТРУДНО ЗА ЕМИГРАЦИОННИТЕ ВЛАСТИ ДА ПРОВЕРЯВАТ ЗА ВСИЧКИ ТЕЗИ ЕМИГРАНТИ,КОИТО ПОВЕЧЕ ОТ 10 ГОДИНИ РАБОТЯТ ЗА НАЙ-ВЕЛИКАТА НАЦИЯ В СВЕТА И ВНАСЯТ СВОЯ ДАН ЗА РАЗВИТИЕТО НА С А Щ , ДА ПОЛУЧАТ ТАКА ЖЕЛАНОТО ОТ ТЯХ АМЕРИКАНСКО ГРАЖДАНСТВО...!!! ЗА ТОВА АДМИРИРАМ ДЕЙСТВИЯТА НА ПРЕЗИДЕНТА БАРАК ОБАМА ЗА НАТИСКА, КОЙТО ТОЙ УПРАЖНЯВА ВЪРХУ РЕПУБЛИКАНЦИТЕ ЗА ПРИЕМАНЕТО НА ТОВА ВАЖНО ЗА ИКОНОМИКАТА НА С А Щ РЕШЕНИЕ...!!! ангел лабов
Г-н Лабов, за съжаление интелигентните чужденци не гласуват нито имат масова политически организирана сила зад тях като тази на испано говорещите коите от миналата година задминаха афро американците по численост (13.2 с/у 13 процента).
До коментар [#5] от "daskal1":
И не само това. В момента всяко второ новородено в САЩ е латино.
В този смисъл републиканците едва ли ще се дърпат с приемането на закона. И те имат нужда от гласовете на мат'ряла.
Интелигентния работещ за най-великата нация, да си отнесете проблемите към съответната велика институция? Работещи в чужбина бол, но нито са тръгнали да пишат с главни букви (адкси грубо именно според англо говорящите), нито да поясняват коя е най-великата нация (може би сте имал впредвид държава, защото част от тази нация не сте и няма как да станете).
ДРАГИ МИ ИВУЧИ...,КОГАТО СТАНЕТЕ КАТО МЕН ГРАЖДАНИН НА СВЕТА,ТОГАВА МОЖЕМ ДА КОРЕСПОНДИРАМЕ...ангел лабов
Драги ми Лабата, аз съм гражданин на света доста преди вас (ако според ограниченото ви мислене това е да живееш извън Бг).
Просто не парадирам с това, нито избивам комплекси.
Честно казано нямам особено желание да кореспондирам, с човек който няма и елементарни маниери и пише само с главни букви.
ДРАГИ ПЕШО / ИВУЧИ /, ВСЕКИ НОРМАЛЕН ЧОВЕК, ИЗЛИЗА С ИСТИНСКОТО СИ ИМЕ,А НЕ С ЯПОНСКОТО...!!! ДО ТУК СТЕ ДРАГИ...ангел лабов