За една скала повече
Мадрид и Лондон се увлякоха в странен спор за Гибралтар, от който никой няма да спечели


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Понякога хубавият спор е като хубавото вино – колкото по-дълго отлежава, толкова по-плътен и изтънчен става вкусът. След близо 300 години диспутът за статута на Гибралтар между Великобритания и Испания обаче придоби доста кисели нотки. Взаимните обвинения в провокации, неотстъпчивостта и недоверието между Лондон и Мадрид ескалираха до абсурд, като драматизмът бе засилен от маневри на британски бойни кораби, заплахи за изправяне пред международни съдилища, препратки към битката при Трафалгар, разбиването на Великата испанска армада и Фолклендската война.
Сама по себе си идеята, че днес може да се достигне до бойни действия между страни като Великобритания и Испания, които са съюзници в ЕС и НАТО, за щастие е немислима. Войната обаче се води на словесно и медийно ниво и е постоянно подхранвана от изказванията на агресивния испански външен министър Хосе Мануел Гарсия-Маргайо и премиера на Гибралтар Фабиан Пикардо, обвинил Испания, че се държи като Северна Корея.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Красиво и по британски добре организирано място.Разликата от испанският хаос и мърлящина ,при пресичане на границата е стряскаща.Война няма да има и със сигурност и точно тези 30000 ,които живеят там ще определят под чий флаг да са.А това определено е лоша новина за испанските политици.
Баските и каталунците ще им пръснат ....., те с Гибралтар се захванали?!?
Типична Британска арогантност и двоен стандарт който показват по цял сват. Надявам се бившите им колонии като пакистан да ги оправят като се размножат и станат мнозинство в самата велика британия:)
При всички случаи - право на гибралтарците е да решат въпроса с бъдещето си. Явно правителството в Мадрид се мъчи да насочи общественото мнение към въпроси различни от икономическите трудности на страната
До коментар [#3] от "ivanman":
Факт е, че прииждащите от бившите колонии в ОК са стряскащо много и видимо не се адаптират в британското общество. Ужасих се като прочетох данни, че практикуващите мюсюлмани са даже повече от редовните енориаши на Англиканската църква.
ок право на британците, ама нали не мислите че там живеят някакви други освен британци...така че за какъв референдум говорим !
До коментар [#6] от "juvemagic":
Не само, че живеят и други, а предимно други. Британците са само 25%.
Много смислен и аналитичен коментар. Браво на автора.
Крадливите британци пак се залилили за родната британска земя Гибралтар.
Едните - светлобели, а-ха да литнат! Другите - тъмночерни, сущи дяволи. Така звучи този материал.
Авторе, ти бил ли си някога там? Знаеш ли какво работят испанците в Гибралтар? А знаеш ли колко гибралтарци живеят оттатък бариерата, в Испания, защото им е много по-изгодно?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход