Британското правителство е накарало The Guardian да унищожи данни
Според главния редактор Алън Ръсбриджър вестникът от месеци е под натиск заради разкритията около Едуард Сноудън
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Естествено е държава, която изгражда такъв огромен апарат за наблюдение, да направи всичко възможно да спре отразяването му в медиите. Повечето журналисти разбират това. Но се чудя колко от тях наистина осъзнават заплахата от пълното наблюдение, ако или когато то влезе в сила. А въпросът все по-отчетливо става "кога"."
Думите са на главния редактор на британския вестник The Guardian Алън Ръсбриджър. От началото на юни медиата е била под непрестанните заплахи от страна на британските власти заради отразяването на случая Едуард Сноудън, разкри редакторът в понеделник. Ден по-рано британските власти задържаха на летище "Хийтроу" Дейвид Миранда, партньорът на един от водещите журналисти в историята за Сноудън Глен Грийнуолд. Засиленият натиск - както над редакцията, така и над отделни журналисти, стана повод Ръсбриджър да даде изявление. "Както показват събитията в офисите на The Guardian и на "Хийтроу" - заплахата за журналистиката е реална и се увеличава постоянно," коментира той.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
изненадан съм
До коментар [#1] от "Peacekeeper": от кое? че по белият свят се случват неща в стил "Люблянка"? :-)
Е, не са го изтезавали, но 9 часа разпит от шест сменящи се агенти, при което по закона за тероризма в ЮК си задължен да отговоряш на въпросите им, не е "леко напомняне". Грийнуолд обеща нови, по специфични материали за системата за сигурност в ЮК, но може би това беше само гневна временна реакция. Миранда е прекарал няколко дни в Германия във вилата на партнъорката на Грийнуолд в това разследване, чрез която Сноуден осъществява комуникациите с журналиста и службите авно са подозирали че носи нови материали. Интересна и доста плашеща статия по този въпрос (как е изградено това сътрудничество със Сноуден) имаше миналата седмица в Ню Йорк Таймс.
Я какво се случвало в епицентъра на световната демокрация, свобода и човешки права! :)
Нищо ново под Слънцето.., всъщност!
Къде го този БХК? Или той се изказва само по циганските въпроси в БГ ? :)
Лошо!
Нека си знаем: демокрацията и човешките свободи не са даденост НИКЪДЕ по Света!
Ако самите хора не ги защитават непрекъснато и активно, то и в наглед най-свободните държави тиранията взима връх!
А какво да кажем за общества подобно на нашето, където масовото съзнание си говедее за социализма и неговия тотален контрол!
Пълно безумие, това минава всякакви граници! Миранда е задържан по Закона за тероризъм, но 9 часа са го разпитвали целенасочно за работата по документите на Сноудън. По същия този закон задържат (според статистиката) по-малко от 3ма души на всеки 10 000! От тях само 0.06% биват държани повече от 6 часа. Демек използвана е леглна ниша да се задържи някой и да бъде разпитван до дупка и всякакви такива - ама права, ама адвокат и т.н. отиват в кофата. Това може да бъде всеки един от нас. Именно тази леглна дупка, с гриф тероризъм, ще ни изяде главите един ден. И не става дума само за Щатите или Англия. По много тънък лед вървим в момента.
Не мога да разбера само - наистина ли властите смятат, че по този начин ще затворят устата на Гардиан? Като сплашват гаджетата на журналистите? А че публукиваното до момента е само върха на айсберга е ясно, имат от какво да се притесняват британските служби.
За средновековните методи, чуковете и връзката с кораба-майка:
ian-editor-alan-rusbridger-nsa
"It was a rather bizarre situation in which I explained to them that there were other copies and, as with WikiLeaks, we weren't working in London alone so destroying a copy in London seemed to me a slightly pointless task that didn't take account of the way that digital information works these days," said Rusbridger.
"Given that there were other copies and we could work out of America, which has better laws to protect journalists, I saw no reason not to destroy this material ourselves rather than hand it back to the government."
http://www.theguardian.com/media/2013/aug/20/guard
Евала на главния редактор на британския The Guardian, Алън Ръсбриджър, че се е престрашил да говори открито по случая.
Не знам дали журналистите осъзнават, колко важна роля имат, да разкриват истината и да я правят достъпна до обществото. Това е един от начините, да бъдеш коректив на властимащи, тайни служби и т.н., когато нарушават правилата на демокрацията.
Никой, никъде и никога не може да разобличава онези, които управляват света.
Някой хубав, настоящ ден, именно този произвол ще накара гражданското общество да въстане срещу собствените си правителства, за да се освободи от олигархичния /корпоративен/ модел на управление наричан лицемерно - демокрация.
Най-вероятно е това да се случи в бастиона на новия световен ред САЩ и Англия и да настъпи различен модел на управление на света, от което не следва по-добър или успешен!
Но се чудя колко от тях наистина осъзнават заплахата от пълното наблюдение,
Въобще не се чудя ---чудя се на наивноста на пресата и "свободата" на информация толкова хвалена от Великата Британска Империя но всичко започва от главата на империята в-к "МИРЪР" обвинява кралицата на империята и мъжо и принц Филип в убийство на принцеса Даяна и пишат че имат доказателства --Та ще гледаме сайр по англииските земи в близко бъдеще
И тук е като там, само че си сменят телевизиите за сега
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.