Гърция ще има нужда от трети спасителен пакет
Атина едва ли ще е способна да се върне на международните дългови пазари след изтичането на сегашните програми


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Призраците на европейската дългова криза напомниха за себе си, след като през миналата седмица германският министър на финансите Волфганг Шойбле изказа на глас един от страховете на инвеститори и политици – че Гърция вероятно ще се нуждае от трети спасителен пакет. Заради опасността да изпадне в неплатежоспособност, Атина договори два пакета за финансова помощ с Международния валутен фонд, Еврокомисията и Европейската централна банка на обща стойност 240 млрд. евро. Траншовете обаче ще спрат в края на 2014 г., като според Шойбле тогава Гърция още няма да е способна да си набавя нужните средства от международните финансови пазари.
От своя страна гръцкият финансов министър Янис Стурнарас заяви, че Атина може да се нуждае от трети спасителен пакет, който да бъде около 10 млрд. евро, но без поемане на обещания за нови икономии.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
Едно е сигурно за бъдещето на Гърция - тя просто няма такова. Държава в Европа, затънала в толкова много дългове, започва да прилича на латиноамериканските страни през последните двадесет години на миналия век. На всеки вече е ясно до какво водят такива траншове. Условията поставяни от международните финансови организации ограничават до минимум социалните придобивки във всяка една страна, където е стъпил крака на някой от тях. Народът бива докарван до крайна мизерия и само една малка група хора, които боравят с финансовите постъпления от фондовете, а и доста по-малки чиновници, могат да се похвалят с някакъв що годе сносен стандарт. Не ви ли е познат този сценарий?
Taя гръцка кошница май няма дъно:)
Преди месец дългът на Гърция достигна 160 % от БВП-то им. По дебелите книги по икономика, а и практиката е показала, че при дълг от 90 % положението е бъзнадеждно!
Само отдалечават апокалипсиса тия от ЕЦБ и леля Мерке
До коментар [#3] от "increce":
Имаше една такава дебела книга - на Рейнхарт и Рогофф, изчисленията в която се оказаха погрешни. Не че положението в Гърция не е трагично, но хайде да не повтаряме опровергани митове.
И още пари ще им изсипят, после и дълг ще им отпишат, гърчолята си изиграха правилно картите. Лошото обаче е че заради тях, на целия регион почна да се гледа с още по-лошо око, то ест последствията не са само за тях, а касаят всички държави и държавички в региона.
Не мога да повярвам, че все още тази държава е облагодетелствана по този начин.
Интересно, как се връзва тази новина за Гърция с това решение: 013/08/26/2129280_nova_pobeda_za_hedj_fondovete_sr eshtu_arjentina/?ref=rcmnd
.....Щатският съд отхвърли обжалването на решение, според което Буенос Айрес трябва да изплати 1.33 млрд. долара на инвеститори, отказали участие в преструктурирането на дълга.....
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2
И какво ще стане при следващо отписване на гръцки дълг, ако се потвърди на по-горна инстанция.
То и 4-та ще има, ние за 3-та се кахърим :-)
Така наречените спасителни пакети за Гърция бяха спасителни пакети за еврото за сметка на Гърция. Ако евро-политиците бяха по-смели и бяха решили да оставят Гърция да фалира и да излезе от еврото, това щеше да бъде много по-печелившо за нея, но можеше да е края на еврото като валута.
Ако бяха оставили Гърция да излезе от еврото, краха в нея може би щеше да е по-голям (нещо като българката 1990г.), но щяха да имат шанс бързо да се преструктурират използвайки обезценената си валута и да излязат по-скоро от кризата.
За сметка на това политиците избраха не толкова радикалния, но за сметка на това дълъг и агонизиращ път на поддържането на гръцката икономика на изкуствено дишане поне за следващите 10-15 години, ако не и повече. Ще е необходимо едно поколение (20-30 години) само за да може Гърция да се върне на нивото което беше от преди 2008г. спрямо другите страни като Германия и Франция например.
Така, че още години наред ще говорим за гръцката дългова криза.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.