Ефектът "Сирия" връхлетя пазарите
Петролът достигна шестмесечен връх, а инвеститорите отново обърнаха поглед към благородните метали


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Матю Шерууд, Perpetual
Докато политическите облаци над Сирия се сгъстяват и вещаят скорошна военна интервенция на САЩ, бурята на фондовите и стокови борси вече се разразява. Инвеститорите реагираха на опасността от ескалация на близкоизточния конфликт, като пратиха азиатските акции на най-ниското им ниво от близо два месеца, а цената на суровия петрол скочи до шестмесечен връх. Желанието за избягване на риска върна интереса към традиционното сигурно убежище за активите – златото, изтривайки значителна част от тазгодишните му загуби. Резкият скок на цените на петрола ще рефлектира върху цените на горивата и останалите стоки и може да се превърне в голям проблем за развиващите се пазари, както и за икономическото възстановяването на ЕС.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
Айде честито сега бензина и дизела ще ударят 3 лв. и след година с умиление ще си спомняме кога е бил по 2,66 и ни е било толкова евтино
Честито другари.
А сега познайте какъв ши е ефекта върху БВП-то.
(Е, и върху БНП-то, ако ще трябва да се заяждаме.)
Въпросченце 1: а щеше ли развитието покрай Сирия да ни тревожи, ако не бяхме толкова вносно-енергийно зависими?
Въпросченце 2: изглежда, че още доста дълго ще има цивилизационно-"демократични" "смущения" около износителките на петрол - и при големите и при по-малките; а ний докога, аджеба ще продължаваме да сме икономически твърде чувствителни към тези смущения?
Възраженийце 1: На тия дето ще ми скочат, че не зависим от арабския петрол (т.е. - пиша глупости), сметам предварително да им възразя, че и руските енергоносители "плават" по международните ценови равнища, определени от ... правилно - преобладаващите картели на износителите на изкопаеми горива.
спокойно Капитал не изстерясвайте.....доста интервенции минаха последните 20 години без особени вълнения....
отърваването на света от Асад ще има позитивен ефект за региона и позитивен икономически ефект в средносрочен план...още един руски сателит ще изчезне от картата, но какво да се прави днес империята е друга....
До коментар [#4] от "therainmaker":
ама разбира се, поскъпването на петрола от 20 на 120 долара не е никакво сътресение
Вече 5г. лихвите в България са високи заради картел. Ако креди се дават на 10%, а депозити са на 3% тогава 7% марж*40 млрд=3млрд и за 5 години са 15 млрд лв, които се губят и лошите кредити са още над 10 млрд. Орешарски, Калин Христов, Мариела Ненова, Цветан Цалински, Анрей Василев, Росен Розенов, Григор Стоевски, Кристина Карагьозова, и другите от рисърча в БНБ, както и Петър Чобанов и други политици и икономисти са с контрол на съзнанието на мрежата на Мтел и подкрепят регистрираните около Австрия Банки (Уни, Райф, ДСК) като мафия. Те умишлено подготвиха кризата, като искаха да ме накиснат и мен докато работих в БНБ с контрол на съзнанието. В пряк разговор ми отговарят, че "в България е така", "това се големи банки, които те не могат да контролират" или Чобанов "какво искаш - космически кораб ли да построим в България". Нали с Орешарски, Чобанов пряко загубиха 2/3 (20 млрд според Евостат) от фондовата борса - като фин. мин. и шеф на фонд. борса
Е, 150$ за барел сме виждали вече.
Интересно би било ако тръгне към 200$.
Така, че не виждам трагедия. Ще станем малко по-енергийно ефективни.
Много хора палят коли за 500 метра разстояние, така, че за литър бензин по 3,5лв ще принесе дългосрочна полза за здравето на нацията.
До коментар [#8] от "destino":
абсолютно подкрепям ,даже 5 лв са малко са литър ,да намалеят говедата с коли по пътищата ,искам да праят дрифтове с колелета
Уважаеми, въпросът е не за нашите коли а за транспорта като цяло, селското стопанство, оттам цени на хранителни продукти и т.н. негативи върху започналото да се възстановява световно стопанство/икиномика.
Най-вероятно е Асад да не отговори на първия бараж от ракети (предполагаемо в петък) и по този начин да шантажира арабските монархии, представяики се като жертва на американците и ционизма.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.