Танцуващият с томахавки*
Сирийската драма показа, че Барак Обама продължава да се лута в търсене на правилните политики
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Още от първата година на мандата на Барак Обама, когато той успя да прокара най-голямата си реформа - здравната, с цената на объркан и поляризиращ процес, един въпрос занимава критици и привърженици. Дали на 44-ия президент на САЩ му се падна серия от много тежки политически карти, които няма как да бъдат отиграни по-добре, или Обама се оказа неподготвен и несигурен държавник, който утежнява ситуацията и в държавата си, и в света?
Сирия е чудесен пример за това. Обама първо обеща публично да накаже режима на Башар Асад, ако има доказателства за използването на химически оръжия, а после изведнъж реши да сподели решението с Конгреса. За защитниците му той възстанови конституционното право на Конгреса да решава въпросите за война и мир, игнорирано от мнозина президенти преди него, и така засилва дългосрочно американската демокрация без значение от резултата. Лагерът на критиците му е доста по-голям и аргументите им варират от умишлено разрушаване на американския имидж до измъкване от отговорност за ситуация, породена и до голяма степен от собствената му непредпазливост.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
еврейски мераци за провокиране на САЩ да се намесят по-решително
Времето е рядко добре избрано. Известно ви е че следващата седмица ще бъдат публикувани ппоектоцените за здравните застраховни със срок на обжалване до 1 октомври - датата на новия федерален бюджет. Бюджетът все още не е одобрен и има маса спорни въпроси, включително и следващото секвестиране върху вече секвестираните проекто-бюджети на министерствата (департаментите). В Конгреса се спори се за намаляване на корпоративния данък който в момента покрива само 18 дни от федералния бюджет (правителството харчи около 60 милиарда дневно). Така че интервенцията в Сирия е много добре дошла като дискусионна тема - отклонява вниманието от много сериозни въпроси и до известна степен елиминира крайни политици като Маккейн и Греъм.
Специалистите по световни войни и революции да си нападат сами, после да си правят филми какви жертви са.
Прав е Обама само за едно, че Сирия не е нито Ирак, нито Афганистан
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.