Южна Корея е заплашена от енергийна криза
Четвъртата по големина икономика в Азия очаква тежка зима
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Южна Корея е заплашена от аварии и дефицит на ток тази зима и следващото лято заради проблеми със сигурността на електропроводите и протести. Има опасност това да забави завършването на високоволтов електропровод и съответно повече ядрени реактори да останат откъснати от мрежата, съобщава агенция Reuters. Четвъртата по големина икономика в Азия разчита на атомна енергия за производството на една трета от електричеството, за да замени като гориво петрола и газа, които почти изцяло внася. Шест от 23-те и ядрени реактора са извън употреба, а три от тях са затворени през май тази година, тъй като трябва да се подменят кабели с нередовна документация. Още един предстои да бъде изключен заради проверки по безопасността.
Прокуратурата е арестувала десетки хора по обвинения за корупция и фалшифициране на документи. Скандалът с кабелите отложи включването на други два реактора. "Ще бъде по-трудно да отговорим на търсенето идното лято. Ще бъде тежко и през зимата", казва Бек Дже Хион, вицепрезидент на държавната компания Korea Electric Power Corp (KEPCO). Oще през май кабинетът предупреди за "безпрецедентен" недостиг на електричество през лятото.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
И какво стана?
Разни супер развиващи се икономики като Япония, Южна Корея, Китай дълги години са пренебрегвали мерките за безопасност, за да осигурят енергия за бързоразвиващите им се икономики.
Които мерки са стрували пари, които са спестявали, и съответно са намаляли от цената на произведените изделия.
А сега вече целия свят страда от Фукушима и чака последиците.
Аз не страдам от Фукушима. Изключително ме съмнява и ти да страдаш от Фукушима. Страдат само зеленеещите понеже много им е гайле дали ще има радиация в другия край на света.
Не ги грижете Корейците, те имат икономика, ще си сложат едни кабели, ще дигнат едни електропроводи, и ще се оправят. Поне системата им не е така забоксувала като нашата.
"...Шест от 23-те и ядрени реактора..."
тия хора колко АЕЦ-а имат? и кой им ги е строил?
П.П. кефят ме южно-корейците... работят здраво, обикновено по цял живот (поне сегашното поколение от средна възраст) и за 30 години след края на корейската война успяха да направят от държавата си икономическа сила...
П.П.П. кефят ме и северно-корейците... не работят здраво, обикновено по цял живот, само плачат за соц. лидерите си, когато умрат. и за 30 години след края на корейската война успяха да направят от страната си най-пропадналото комунистическо и автотарно затворище...
Яааааа корумпирана ядрена енергетика!
Е това е нещо ново! :)
Дайте да им продадем реакторите от Белене!!! Хаир ще им дадем Овчаров, Станишев и Хидроинженера....
до # 3: Колега, явно не сте много наясно с историята на Южна Корея : "..а 30 години след края на корейската война успяха да направят от страната си най-пропадналото комунистическо и автотарно затворище".
Тази година се честваха 60 години от приключването на войната и примирието през 1953. Южна Корея не е била "комунистическо затворище", тя беше жертва на нахлуването на Северна Корея подкрепяна от Китай на 26 юни 1950. По мандат на ООН САЩ и коалиция се включиха във войната на 29 юни 1950, т.е. теи дни след започване на конфликта. Корейците от Сеул работят яко и са изключително про-американски ориентирани. Атомните им централи се строиха по технологии от САЩ, също като в Япония. Ресурсът на строените през 1970-те години централи (GE) е практически изчерпан и те се подменят навсякъде, особено след Фукушима. (Енергомрежата на Корея, както и на САЩ също има нужда от подмяна, така че едва ли има нужда от лозунги.)
Ако направят набързо един рефереднум, да им подарим "белене", че да си нямат вече кризи...
До коментар [#6] от "daskal1":
Обърка ме пич, или не си разбрал човека, който цитираш, или му казваш не си прав, ами си прав. Я прочети коментара пак... Щото той за Северна Корея говори като за затворище
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.