Все още в ничия земя
Руският натиск върху бившите съветски републики ги тласка към Европа. Но ЕС не е сигурен какво иска да им предложи
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Енергията е важна. Студеният сезон е близо. Идва зима. Надяваме се да не измръзнете." Когато представител на Кремъл каже нещо подобно в която и да било източноевропейска столица, това не звучи като загриженост и обещание за вечна дружба, а като заплаха.
Именно с тези думи руският вицепремиер Дмитрий Рогозин се обърна към молдовците по време на посещението си в Кишинев на 2 септември. И в прав текст обяви, че ако страната продължава с проевропейския си курс, Москва ще отговори с налагане на търговски ограничения, вдигане на цената на природния газ и затваряне на руския трудов пазар за молдовски работници. И дори се закани, че е възможно Кишинев окончателно да се раздели с Приднестровието (Транснистрия), рускоезичния отцепнически регион, където от средата на 90-те години са настанени руски войски. Седмица по-късно Русия подкрепи думите с действия и наложи забрана за вноса на молдовско вино и спиртни напитки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
22 коментара
И това е проблемът. Без Украйна - Европа има по-малко ресурси, но без да се реформира Европа не може да помогне и приеме Украйна. А допълнението към проблема е, че в ЕС няма политическата визия какво искаме към 2030 година.
"бъдещият съюз би приличал по-скоро на ОНД или бившия СИВ, като решенията всъщност се взимат от Кремъл, а останалите просто изпълняват..."
това е същината на Кремъл. там е пълно с празноглави алчни азиатци, които не разбират, че времето на Иван Страшни е отминало безвъзвратно.
[quote#1:"kardinalat"]без да се реформира Европа не може да помогне и приеме Украйна[/quote]
Какво да се реформира ЕС за да влезе Украйна не разбрах? По-скоро обратното не е ли?
[quote#1:"kardinalat"]А допълнението към проблема е, че в ЕС няма политическата визия какво искаме към 2030 година.[/quote]
Не е това според мен. Преди няколко месеца един немец (секретар ли министър ли беше) се изказа, че видиш ли ЕС много ги настъпвал алкашите по мазола и ги притискали запада все повече и било опасно. Т.е. алкашите са обеззъбена империя, но все пак са империята на злото и не се знае какво ще измудрят... така му тълкувам думите... и ето че съвсем скоро допря отново до разширение на изток за ЕС...
"Руският натиск върху бившите съветски републики ги тласка към Европа. Но ЕС не е сигурен какво иска да им предложи"
Всъщност е повече от очевидно, че германския ЕСсср няма какво да им предложи освен бедност и изключително нагъл колониален обир в най-добрите традиции и практики на Третия райх, и естествено "милостиво" ще им осигури възможността с мизерията си да плащат за жизнения стандарт на новоизлюпилата се арийска колониална раса на евро-германците и на обслужващите я евро-колониална чиновническа слугинажш в Брюксел.
#2: Колега, без да се сърдите, приетото от историята име е Иван Грозни, не "Иван Страшни". Квалификацията "празноглави алчни азиатци" също не издържа критика в нито едно отношение, независимо от политическата/идеологическата гледна точка.
До коментар [#4] от "appen 13":
Също е повече от очевидно, че който не иска европейски жизнен стандарт, може да се радва на сибирски такъв. Ти разбира се, си свободен да отпътуваш с първия влак за Русия и лично да се увериш в достоверността на предоставените ти възможности за забогатяване.
Конкретно по статията: руснаците бързат да сключат споразумения за продажба на петрола и газа си преди бившите републики да започнат да пробиват и добиват собствени количества. Според някои анализи приходите на Русия се очаква да спаднат драстично в близките години, а с това и влиянието на Путин и компания.
Статията, особено по отношение на Митническия съюз е доста повърхностна. Митническият съюз, независимо от политическата му украса, е стъпка напред към облекчаването на стокообмена, поевтиняването на стоките, защото и сега ОНД-то живее и се храни със стоки, произведени в Русия. Той се гради на съществували десетилетия и съществуващи и до сега икономически и търговски връзки. Това е голямото му преимущество пред всички предложения на Европейския съюз. Нали не очаквате французите или немците да почнат да си купуват грузинско или молдавско вино вместо френско или италианско. А в Русия пазарът е необятен, включително и трудовия.
"Останалите около 60% от молдовците искат страната да е хем с едните, хем с другите." И тази на молдавците/молдованите не е лесна. Едни искат присъединяване към Румъния за да влязат в ЕС през задната врата и да могат да търсят работа в Европа на законно основание. Други се плашат от това знаейки че няма да бъдат равноправни граждани в една от двете най-бедни страни на ЕС. Трети, главно етничните не-румънци/молдавци (н.п. гагаузи, българи, украинци, руснаци и т.н.) са ориентирани към Русия като място за гурбет където приказват езика и знаят как да се оправят. Молдавските мафиотски групи са част от организираната престъпност на пост-съветското пространство и имат своето влияние бърху процесите. За Украйна даже не искам да пиша.
[quote#6:"КЛЮЧАРЪ"]който не иска европейски жизнен стандарт, може да се радва на сибирски такъв.[/quote] -z-yevropoyu-ne-svaryachis-z-rosiyeyu-bill-klinton
Единствения начин украинецът да се радва на
европейски жизнен стандарт е да емигрира
в някоя по благоденстваща страна от ЕС.
Предполагам, че мотивацията на много
украинци е такава..Не знам защо не се освещава
медийно срещата в Ялта , където се е изказал
един ..познат политик:
"Україна може бути з Європою, не сварячись
з Росією - Білл Клінтон "20 September 2013
http://yes-ukraine.org/en/news/ukrayina-mozhe-buti
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.