

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
На 30 септември 1858 г. по обед земята в София се разлюлява и в продължение на три минути не спира да се тресе. 19 от 24-те джамии на тогавашния 20-хиляден град остават без минарета, между Бояна и Драгалевци се появява земна пукнатина с ширина над 20 см и дължина около 1.5 км, а в западните околности на града се появява гейзер. Със своите 6.5 по Рихтер това е най-силното документирано земетресение в района на столицата ни. При все това обаче жертвите са едва четирима. В рамките на седмици животът се връща към нормалния си ритъм, дюкяните и тържищата отново отварят, реколтата е прибрана и няколко години по-късно единственото, което напомняло за събитието, била полуразрушената сграда на Сиявуш джамия (днешната църква "Света София"), която след земетресението е изоставена.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Ами природа, колкото и да му се иска на човек да я победи или подчини, тя ще е по силна, най-малкото защото човек е част от нея, а не над нея.
Можем само да се надяваме, природата да е по-милостива.
[quote#2:"Nach"]Можем само да се надяваме, природата да е по-милостива.[/quote]
София е откъм природни бедствия е един доста сигурен град.
А пък японците вече толкова са свикнали на несгоди ,че освен извън земни друго едва ли вече може наруши ритъма на живот!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход