"Южен поток" отпада от приоритетния списък на ЕС
Проектът няма да бъде финансиран с европейски средства


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Опитите на Русия да получи от Европейския съюз решение за особен статут на газопреносната мрежа "Южен поток" се оказаха безрезултатни. Представители на ЕС са посочили като приоритетни проекти Nabucco West и ТАP, съобщи Reuters, цитирайки няколко служители на съюза, пожелали анонимност.
Става дума за списък с около 200 "проекта от общ интерес", който Европейската комисия трябва да съгласува до октомври. Те стават приоритетни и могат да получат специално финансиране от фонда Connеcting Europe Facility с очакван обем от 50 млрд. евро, от които само за газопроводи до 2020 г. са предвидени малко под 3 млрд. евро. Източниците на Reuters посочват, че в подготвения списък са попаднали строителството на енергийни мрежи в Балтийския район с цел преодоляване на зависимостта от руските енергоносители, както и технико-икономическото обосноваване на евентуален строеж на газопровод между Кипър и Крит с продължение до континентална Гърция или Италия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
29 коментара
Само българските предатели виждат полза от тоя поток...
Източни партньори, ЕС разпознава варварите и ги слага на място, за разлика от наште русофилистици и бърсачи на Путинковия задник.
Защо са ни евро пари - потокът се финансира от българските занъкоплатци - макар инвестицията да се харчи от руските другари и техните марионетки в БГ ...
само може да се радваме! а Европа губи :-)
от БСП знаят ли?
Публикувано през m.capital.bg
от БСП знаят ли?
Публикувано през m.capital.bg
Интересно е как, според г-н Йотингер, Северен поток дава достъп до някакви нови енергоизточници или повишава конкурентоспособността на енергийния пазар в ЕС!?! Или Германия я мерим с друг аршин?
Южен поток се строи с пари на Газпром. В стоежа на българския му участък предишното правителство минимизира паричното си участие в проекта в обмен на неполучаване на транзитни такси. Логично, не може хем да не платиш хем да получаваш. Нашия интерес е да гледаме в ръцете сметата на проекта (Газпром е известен с "леко" завишени сметки) и да се борим като лъвове за по-големи транзитни такси. Но това е нормален бизнес...не е за истерии и параноя с предатели и т.н.
ние отпаднахме от Набуко-Запад, нали? какво е сегашното трасе?
Изток-Турция-Гърция-Албания-Запад?
Южен Поток няма да има, това е абсурден проект от икономическа гл. точка (тип Бял Слон) - особенно при намаляващи цени на газта,
единствената цел беше да плаши и спира Набукуто....
а па при 50% от капацитета за други доставчици - абсурд на квадрат
Сефте!
До коментар [#8] от "longin": ++++++++++++++++++
Реално Южен Поток убива украинския газопровод (от около 80 млрд кбм до 30-40 млрд) и бюджета на Украйна с 1-1,5 милиарда долара годишно, ерго, Европа не може да си позволи едно евентуално извиване на ръце от този тип от Газпром/Русия и принуждаване на Украина да се присъедини към Митническия Съюз. Колкото до намаляващите цени на газа, пак го караме по български сравнявайки данните от САЩ където работят хиляди сондажи с евентуалното пилотно проучване на залежите в Украйна. Украинците предлагат на Европа да станат газохранилище за Европа (15 милиарда кубометра) и евентуално да се снабдяват с газ от реекспорт през Словакия и Румъния. Северният поток им отне 20% от обема, първият етап на Южния поток през 2015 е планиран за 16 млрд кбм., а удвояването - до 40 млрд кбм, така че Европа прилага защитната стратегия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.