Политиките на ограничаване на разходите работят, смятат българите
Повечето европейци пък са на обратното мнение и дори германците мислят, че има по-добри алтернативи


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Българите са най-убедени в Европа, че политиката на фискална строгост и съкращаване на разходи работи. Това сочи ново изследване на Gallup, поръчано от европейската платформа за дебати Debating Europe. Цели 67% отговарят, че тази политика работи, като 61% от тях мислят, че "й трябва време", докато само 28% смятат, че не работи. За сравнение - средното за ЕС е 34% доволни срещу 51% недоволни. Т.е., докато повечето европейци смятат, че политиката на ограничение на разходите и свиване на бюджетите вреди на ЕС и се е провалила, българите са на обратното мнение. Най-слабо убедени, разбира се, са гърците и кипърците.
Странно е обаче, че въпреки одобрението си за тази политика, 85% от анкетираните българи смятат, че само отделни държави се облагодетелстват от нея. Тук те попадат в компанията на гърците и кипърците, както и на мнозинството други европейци. 77% от тези, които смятат, че от тях се възползват отделни държави, посочват като основен бенефициент Германия, следвана от Франция и Великобритания - големите платци в ЕС.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
36 коментара
Със сигурност работят ама до едно време.
После става като в нашата приказка за настрадин ходжа и магарето му.
Много е важно какви точно разходи могат и трябва да се орежат и какви не. В държава като нашата където има толкова много натрупани с времето диспропорции и грешки първи винаги трябва да бъдат социалните придобивки, които правят от някои хора търтеи. Това са социалните придобивки на ромите, полицаите и военните.
Държавата вече фалира заради социалните безумия на група тъпи и крадливи социалисти. Кога наистина ще се реформира в тази държава пълна със социалистически крадци, пиявици, търтеи и национални предатели???
Политиките трябва да са свързани с оптимизация. Наливане на пари или стягане на кранчета са крайни глупави мерки.
Друг е въпроса, че за да оптимизираш също трябват ясни приоритети каквито в БГ за съжаление няма.
Българите са най-убедени в Европа, че политиката на фискална строгост и съкращаване на разходи работи.-----(цитат)
Т.е., докато повечето европейци смятат, че политиката на ограничение на разходите и свиване на бюджетите вреди на ЕС и се е провалила, българите са на обратното мнение. ------(цитат)
---------------------------------------------
Не всички българи мислят така:)
Аз и моето семейство например смятаме че
ИКОНОМИЯТА Е МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА!:)
Не напразно българите са едни от най-нещастните хора в света!
Така става-икономии,беднотия,мизерия и никаква радост
Ние ги гледахме и тази година по морето нашите българи-
бедни,озлобени,нещастни,омърлушени,не можещи да харчат,
не можещи да се веселят:)
Едвам си намерихме компания за купони и веселба
и то с руснаци Добре,че бяхме настанени в руски хотел:)
За България строгата финансова дисциплина има смисъл, тъй като е във валутен борд. За страна която свободно си печата парите, не е много смислена. За България борда вече се превръща в бреме, тъй като разходите вече сериозно надвишават приходите. По-добре да го махнем сега и да изпускаме парата постепенно, отколкото да гръмне рязко.
Вече написах на 2-3 пъти, на какво се дължи този феномен. А именно: нито германците, нито гърците, нито португалците знаят що е това "Виденова зима", със заплати 5$ и пенсии 2$ и хуманитарни доставки на жито от чужбина към държава, която в нормални условия храни още 4 държави колкото нея с реколтата си. Отрицателният опит е най-ценен: "Берово време", "Виденова зима" - човек е устроен да забравя лошото, но тези периоди няма как да не му държат влага още дълги години...
А, извинете, преди "Беровото време" и "Виденовата зима" имаше още "Лукановата зима"
Ефективни съкращения трябва да има в разходите за държавна администрация - един значителен щат и постоянни разноски могат да се съкратят с въвеждането на електронно правителство по естонски модел. Това също ще намали и дела на корупцията и шуробаджанащината в икономиката, като в резултат ще има по-ефективно разпределение на държавните и европейските средства. Това също ще намали рисковия профил на държавата и тя ще може да финансира дейностите си с по-евтини заеми (доколкото това е желателно).
Но това ще накърни интересите на властимащите, защото техният бизнес модел е рентиерски паразитизъм. Следователно това може да се промени само с натиск върху тях.
До коментар [#7] от "cinik":
То като се замисли човек и преди това имаше подобно състояние но може би е по-точно да го определяме като -бай Тошовия ледников период.Затова и едно изказване на МИШО 73 в една от темите за това как българинът по време на криза се снишавал звучи много точно от гледната точка на това изследване.След толкова много зими сигурно генетична промяна е настъпила по тия земи и ни избива на летаргия.:-)
"Цели 67% отговарят, че тази политика работи, като 61% от тях мислят, че "й трябва време", докато само 28% смятат, че не работи. "
Ми то около 28 процента от българите са избирателите на БСП там некви неориентирани и донякъде и ДПС. Съвсем нормално е да са недоволни защото съкращенията първо удрят социално зависимите от държавата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.