Берлускони загуби, Италия спечели
Бвшият премиер не успя да свали правителството на Лета и политическото му бъдеще е под въпрос
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Това не можеше да продължава дълго. След няколко месеца привидно спокойствие и относителна стабилност в третата по големина икономика в еврозоната бившият италиански премиер Силвио Берлускони успя за пореден път да докара страната до ръба на нови предсрочни избори, хаос и политически блокаж. Всичко сочеше, че правителството на Енрико Лета се намира в капана на 77-годишния медиен магнат и падането му изглеждаше формалност, която само трябваше да бъде официално подпечатана при вота на доверие на 2 октомври. До него се стигна, след като Берлускони изтегли от кабинета петимата си министри. Вместо това гласуването в горната камара на парламента се превърна в драма, при която на карта се оказа поставено не оцеляването на управлението, а влиянието на Берлускони в собствената му партия. Изправен пред разцепление в редиците си, той бе принуден да направи обратен завой и да подкрепи кабинета, за да спаси единството на своята дясноцентристка формация "Народ на свободата" (наскоро ребрандирана със старото си име "Форца Италия").
Берлускони днес изглежда по-слаб от всякога - до средата на октомври се очаква да се раздели с поста си в Сената заедно с депутатския си имунитет; по-късно ще получи и поне едногодишна забрана за участие в избори; ще трябва да прекара година под домашен арест, а е възможно да предстоят и още присъди. Фактът, че вече не може да разчита на пълната подкрепа на собствената си партия и на практика изгуби най-силния си лост на влияние върху правителството на Лета, дава надежди, че фарсът около вота беше последното гала представление на Il Cavaliere. Все пак предвид влиянието му, включително и медийно, той ще продължи да играе роля в италианската политика дори и извън парламента. Но поне не водеща.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Предстои да видим ТРЕТАТА италианска република!
Берлускони просто "прегоря" както се казва.Целеше се в Голямото а не се задоволи с по-малък обхват на политическа изява и народа на Италия му каза:ТОЗИ ПЪТ "НЕ".
"След повече от 20 години в политиката самият Берлускони вероятно е бил наясно с това. "Винаги, когато става дума за Берлускони, е трудно да разбереш точно каква е целта му", казва пред "Капитал" Силвия Франческон от римския офис на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП). "Според мен той просто искаше да предизвика нова политическа криза, но зад действията му в случая има по-скоро причини, отколкото цели." ..."
Хора като Берлускони не би трябвало да са в политиката и управлението на една държава, за да е просперираща тя, мисля аз. Водени ит изключителното си деструктивно за свибосното общество, неясни обвързаности, интереси, ангажименти и кръгове, вкл. с мафията, те дърпат държавата и хората назад, като се поставят над тях и законите.
Циркът свърши ли или ще има продължение?
[quote#4:"Нефертити"]Циркът свърши ли или ще има продължение?
[/quote]
Ма'ни, ги жабарите те си знаят, ако техния цирк е "Цирк Балкански" нашия трябва да е "Цирк Дю Солей".
Честито на италианците! Всяко чудо си има край, да ме прощават възрастните лелки с кожени палта, които милеят за Силвио.
Заместваш Берлускони с Борисов и получаваш родната картинка
Спомняте ли си как този правеше комплименти на Борисов за ... широките му рамене И ДАЖЕ МУ ГИ МЕРЕШЕ С ПЕДЯ!
Човек да се чуди да се смее ли или да плаче, че такива са начело на европейсли държави!!!
Хората се гордеят по сеета, че имат за управленци и лидери много имни, образовани, завършили най-престижни университети и мотивирани лидери... тези си мерят ...рамената!
Единият започнал бизнеса си с италианската магия, а другият - със СИК!
И някои се чудят защо в Европа нещата буксуват.
А ако прибавим към картинката и татковото - безхаберникът Буш, дето се бърка публично коя ръка му е лявста, и коя - дясната (добре, че ръцете са само две, защото иначе дилемата му ще е чутовна - това за онези, които все още говорят и даже се палят на тема "ляво" и "дясно") - и тогава комедията (или гротеската) става пълна!
Времена! Нрави!
снимката е като картина на Рембранд.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.