Стъпка по стъпка
Пакетът с реформи за демократизация на Турция е недостатъчен, но поне е в правилната посока
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ако слушате премиера Реджеп Тайип Ердоган, това е най-широкомащабният пакет от реформи в историята на страната. И е "нова, решителна фаза в демократизацията на Турция". Ако попитате почти всички останали, става въпрос за едно голямо разочарование.
Точно такава беше реакцията както вътре, така и извън страната. САЩ и Европа приветстваха мерките и от Брюксел заявиха, че те ще бъдат отбелязани в предстоящия доклад за напредъка на Анкара към ЕС, но по същество те не отговарят на големите очаквания в Турция. Отзивите сред кюрдското малцинство, към които са насочени голяма част от промените, също не бяха въодушевени.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Доста скандали около Ердоган.Дали от това ще спечели или ще бъде туширана неговата голяма цел,времето ще покаже.
Турция има далеч по-големи малцинствени проблеми от нас. И на национална, и на верска основа. ускореното развитие и забогатяване на страната фиксират прожекторите върху тях. Турция и днес, и утре - е много далеч от стереотипите които съществуват у нас. А това е за съжаление. Регионален играч от подобна величина ни е съсед, и ведно с риска, е огромна опция която засега София не успява да използва ефективно.
10% праг за влизане в Парламента!!!
( с цел да не влизат кюрдските партии )
Защо и тук не стане така!!!
Наред със силното икономическо развитие е в ход и ислямизацията на Турция. Будните не са съгласни с политиката на Ердоган и го показаха с протестите за парка Гези. Реформите ще зарадват онези, които искат свободата да носят ислямски забрадки, а те никак не са малко. Затова и протестите заглъхнаха. Позната картинка...
Днес Анкара, е на ръба на пропастта - терористичната заплаха от Ал Кайда нараства всеки ден, а постояния поток от сирийски бежанци в Турция,вече рефлектира и в България. .html
Страшното е,че " Ал Кайда - групировката "Ислямска държава Ирак и Ливан " заплашва Реджеп Ердоган със серия от терористични атаки в Истанбул и Анкара, в случай , че турското правителство не отвори пропускателните пунктове на турско- сирийската граница , затворена , след като ислямистите поеха контрола над сирийския граничен град.
Турският вестник Заман заяви, че ултиматумът вероятно ще се изпълни!
Като знаем практиките на радикалната ислямистка групировка-терористичните атаки могат да се очакват там,където ще имат най-голям отзвук.
И тъй като е малко вероятно Ердоган да отсъпи,(той вече се мисли за богоравен), най-големия град на Турция и Анкара ще живеят в очакване на атаките.
http://yphalachev.blogspot.com/2013/10/blog-post_6
Стъпките са позитивни,макар кюрдите да очакват повече / и с основание / . Притесненията на секуларистите остават,но модерна демократична държава неизбежно означава свобода на обличане-независимо по религиозни или други мотиви.
Противоречията в турското общество са още много дълбоки и в случая Ердоган е,може би, прав да прокарва някои реформи по-внимателно и на етапи. Иначе рискува нова дестабилизация.
Времето ще покаже дали е бил прав...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.