Трагедията с потъналия край бреговете на Лампедуза кораб, пренасящ имигранти, се разраства. Досега са открити телата на 194 души, а около 200 други все още липсват. Оцелелите са 155. А малкият италиански остров, на който само от началото на годината са пристигнали 22 000 пришълци, основно от Африка, вече се е превърнал в ярък символ на провала на европейската политика към бежанците.
Смърт в морето
Корабът пренасял 500 души, предимно от Еритрея и Сомалия. Той тръгнал от либийското пристанище в Мисрата и приближил Лампедуза рано в четвъртък. Но започнал да се пълни с вода, след като моторът му спрял да работи. Според разкази на оцелели капитанът запалил огън, за да привлече вниманието на някой минаващ кораб. Но пламъците се разпространили навсякъде. Плавателният съд се преобърнал, когато всички пасажери се преместили от едната му страна.
Той почти стигнал до италианска земя, потъвайки само на 800 м от брега. Водолазите подновиха търсенето на удавници в неделя сутринта, след като бяха прекратили операцията за два дни заради лошото време.
Всяка година десетки хиляди имигранти поемат по рискования маршрут от Северна Африка към Сицилия и други италиански острови. Инцидентите са често срещани, но сегашната трагедия е сред най-смъртоносните изобщо.
Не сте добре дошли
Сега оцелелите ще бъдат разследвани за нелегална имиграция, както постановява спорен закон, прокаран от десните партии в Италия през 2002 г. Нарушението предвижда глоба от 5000 евро. Правителството твърди, че ще внесе поправки в законите за имиграцията, тъй като има оплаквания от депутати, че някои клаузи спират хората да помагат на бежанци в беда.
Рибарят Вито Фиорино, който дошъл пръв на мястото на инцидента, обвини бреговата охрана, че е загубила време, тъй като снимала спасителната операция. "Те отказаха да качат на борда някои от хората, които бяхме спасили, защото казаха, че протоколът го забранява", обяснява Фиорино пред информационната агенция Ansa. Италианските власти обаче отричат обвиненията, че са действали прекалено бавно.
Париж призова за спешна среща на равнище ЕС, след като Италия поиска помощ, за да се справи с прилива на имигранти. Според френския външен министър Лоран Фабиюс бюджетът на европейската агенция за сигурността на външните граници на ЕС Frontex е недостатъчен. Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозо ще посети Лампедуза в сряда, а бъдещето на европейската политика към имигрантите ще бъде една от темите на утрешната среща на министрите на вътрешните работи на ЕС в Люксембург. Надеждите са, че ще бъдат направени стъпки към споделяне на миграционния товар на държави като Италия и Гърция.
След трагедията европейският комисар за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом заяви, че през декември ще заработи нова система за наблюдение по външните граници Eurosur, която ще позволи на страните да се координират по-добре и да използват "една подобрена технология" за проследяване и спасяване на малки кораби. "Очакваме всички членки да подкрепят въвеждането на Eurosur и да започнат да използват системата на национално ниво, колкото се може по-бързо", коментира Малмстрьом в изявление.
Трагедията с потъналия край бреговете на Лампедуза кораб, пренасящ имигранти, се разраства. Досега са открити телата на 194 души, а около 200 други все още липсват. Оцелелите са 155. А малкият италиански остров, на който само от началото на годината са пристигнали 22 000 пришълци, основно от Африка, вече се е превърнал в ярък символ на провала на европейската политика към бежанците.
26 коментара
Как така за Италия са нелегални имигранти, а на нас ни се втълпява, че са бежанци, при положение, че ние също, като Италия, не граничим с държава във война?
До коментар [#1] от "belle":
Бежанци са хора, които напускат родината си поради война в нея.
Да беше само Европа гузна...
Бог да прости загиналите, но Европа не може да поеме всички желаещи.
Не разбрах добре за какво трябва да е гузна Европа. За това че не устройва първокласни транспортни условия за нелегални имигранти? Може би трябва да се пращат туристически кораби да го събират (не че и тези са винаги безопасни)?
До коментар [#4] от "grand funk railroad":
Като не може Европата на брюкселските зелки да приеме бежанците от Африка и арабските страни, да не застава като Матросов зад налудначивите политики тип Арабска пролет 2011 на САЩ, да не праща самолети да бомбардират независи страни по нареждане на Пиндустан, както направиха в Либия, да не подържа интервенцията в Сирия, тук ние ще го отнесе не Лампедуза....
За да не се налага Европата на брюкселските зелки сега да ги погребва и да се сополиви пред ТВ камерите....
Толкова е просто, но трябва да не си брюкселска зелка!!!!
До коментар [#6] от "boby1945":
Да не би проблемите с имиграцията, да започнаха 2011 година? А дотогава всичко беше розово, нали?
До коментар [#7] от "grand funk railroad":
Ами до 2011 бежанците по линията Либия Лампедуза бяха десетки пъти по малко, брояха са на пръстите на едната ръка, пътуваха с лодки по 5 човека, сега на потъналото корабче е имало 500 души, а по линията Сирия въобще нямаше бежанци, днес са 2 млн, обратон българи ходеха да работят в Дамаск ..... така че сам смятай... ако не ти е трудно....
До коментар [#1] от "belle":
Питай президента Обама, той организира и финансира войната в Сирия, вероятно знае защо!!
Нашите управници и брюкселските зелки, както обикновено, са в неведение.....
До коментар [#8] от "boby1945":
Тогава имигрантите идваха от други държави и изобщо не бяха по-малко. Просто, междувременно някои вратички бяха затворени. Това не го пише в ежедневния бюлетин на Позитано.