Правителствата в големите страни износителки трябва да направят повече, за да спрат големите мултинационални компании раздаването на подкупи с цел си пробият пътя на международните пазари, препоръчва неправителствената организация Transparency International в свой доклад.
Прилагане на практика
Авторите на текста оценяват как се прилага антикорупционната конвенция на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Тя представлява споразумение между 40 големи държави износители за прекратяване на практиките на подкупване на чуждестранни правителства с цел получаване на договори или лицензи или пък за укриване на данъци и избягване на местни закони. Според доклада 30 от тези държави са инвестирали в преследването на корупцията в чужбина съвсем малко, особено като се има предвид големия обем на износа им.
"40-те държави, които представляват повече от две трети от глобалния износ, биха могли да изкоренят корупционните практики, ако спазваха изискванията в конвенция от ОИСР", казва председателката на Transparency International Югел Лабел.
Съкращения и липси
Държавите се провалят в опитите си да приложат правилата за борбата с корупцията в чужбина поради няколко причини: бюджетни съкращения в агенциите, които прилагат законите; липса на специализирани органи за разследване на корупцията в чужбина и неуспех в подобряването на съществуващите механизми.
Едва осем държави се изпълнили задълженията по силата на конвенцията. Transparency International предупреждава, че провалът на толкова много държави застрашава самото споразумение на ОИСР от 1997 г. Страните, които активно прилагат конвенцията, генерират едва 26% от глобалния износ. Когато този дял достигне 50%, тогава би могло да се обяви, че конвенцията като цяло се прилага успешно.
Светлина в тунела
Двайсет държави, сред които членките на Г-20 Бразилия, Япония, Южна Корея и Холандия, са направили малко или не са направили нищо, за да спрат компаниите и самите бизнесмени да подкупват чуждестранни правителства, 23 страни не са повдигнали никакви обвинения за масови практики за трансгранична корупция от страна на компании през последните четири години. И все пак има обещаващи тенденции в законодателните реформи и преструктуриране на антикорупционните агенции в Австралия, Бразилия и Канада, които може да пожънат успехи в идните години.
Transparency International призовава големите износители като Китай, Индия, Индонезия и Саудитска Арабия да подпишат конвенцията на ОИСР. "Много е важно тези икономики да спазят задълженията си като членки на Г-20 и да гарантират, че компаниите им, които има все по-голямо влияние в чужбина, провеждат чисти дейности", казва още Югет Лабел.
Правителствата в големите страни износителки трябва да направят повече, за да спрат големите мултинационални компании раздаването на подкупи с цел си пробият пътя на международните пазари, препоръчва неправителствената организация Transparency International в свой доклад.
3 коментара
Не искат да си режат клона на който седят!?
Дойдохме си на думата - кой е главния корупционер Нашата българска корупция според мен е следствие от описаното в статията И нашата корупция се намира още в стадия на детските ясли Това трябва с големи букви да се напише и предаде на Негово Превъзходителство посланика на Холандия и другите мераклии да ни поучават как се прави корупция Да живее демосрацията
Сещам се за последния търг за автомобили за Народното събрание - имаше толкова точни и специфични технически изисквания за колите, че само един модел на фолксваген се класираше. Немският посРаник нещо да каже по въпроса? А безобразията на Сименс като правеха новите паспорти?
А между другото има и български производител на автомобили, цените им са по-ниски от конкуренцията, а и всяка нормална държават подрепя местното производство.