Русия планира мащабни инвестиции за развитие на Арктика
Една трета от средствата ще са от федералния бюджет, останалите ще идват предимно от големи компании
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Русия ще увеличи значително инвестициите си за развитието на Арктика до 2020 г. Обемът на държавната програма на Кремъл за руския арктически шелф ще достигне 2 трлн. рубли (около 63 млрд. долара) през следващите седем години. Сумата е била обявена от министъра на регионалното развитие Игор Слюняев по време на общото събрание на "Северният форум" - международна асоциация, която подкрепя устойчивото развитие на региони, които са икономически зависими от природните си ресурси.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
46 коментара
Тези "серьогите" имат толкоз непроучена територия, че през следващите десетилетия там може да бъдат открити новите Венецуели и Саудитски арабии и КО. С напредването на технологиите все повече възможности ще има за това. Руското бъдеще изглежда обезпечено.
До коментар [#1] от "trentatre":
Изобщо не е обезпечено,защото цените на нефта и газът могат значително да паднат.А от износа на нефт и газ се формират 40 процента от приходите в руският бюджет.Благодарение на шистовият газ САЩ вече са производител №1 на газ,а до 2017г ще станат и производител №1 на нефт.А те са най-големият купувач на нефт и газ.Така държавите,които продават на САЩ нефт и газ ще ги пренасочат към други държави като страните от ЕС и Китай.А там ще се конкурират с Русия.И цените бързо могат да тръгнат надолу.А основната причина за рухне СССР е,че Саудитска Арабия започна свръхпоризводство на нефт и цената му падна в пъти.
До коментар [#1] от "trentatre":
[quote#1:"trentatre"]Руското бъдеще изглежда обезпечено. [/quote]
Обезпечено е ако цените на енергоносителите останат високи. Специално при нефта и природния газ перспективата не е твърде розова. А въглища за ТЕЦ-овете ще се използват все по-малко.
А, гледам, че колегата преди мен вече се е изказал. +++
[quote#2:"kermit"]А основната причина за рухне СССР е,че Саудитска Арабия започна свръхпоризводство на нефт и цената му падна в пъти[/quote]
Имаш ли доказателства за това твърдение? Нямам предвид същото, повторено 1000 пъти другаде, а икономически анализ: спадът на цените, предизвикан от дъмпинга на С. Арабия доведе до ХХХ милиарда дефицит във бюджета на СССР, с което той не можеше да плаща първо, второ и трето и като резултат се случи четвърто? Не питам нито от празно любопитство, нито от желание да се заяждам, а защото до днес не съм намерил подобно доказателство, докато пък доказателства за противното съществуват. Ако имаш подобно доказателство моля да го споделиш.
niko_tin, ето да четеш - http://www.aei.org/issue/foreign-and-defense-polic y/regional/europe/the-soviet-collapse/
ФЕД да не печата в Москва девизите си? Че иначе нещо не ми се виждат 500 милиарда към 2050 за инвестиции :-) Пък и Пекин на какво мнение е?
Русия голяма страна огромната част от територията й не е проучена...
Щом се търси нефт на пазара ще се търси и добев на нефт!!
Капитализъм, просто казано!!
Ау, предстои сериозен "распил и откат"!
[quote#4:"niko_tin"]докато пък доказателства за противното съществуват. [/quote]
Аз пък съм любопитен да видя такива доказателства. Моля да споделите, а също и каква според вас е причината за рухването на СССР.
[quote#1:"trentatre"]Руското бъдеще изглежда обезпечено.[/quote]
Май не е съвсем така.
Природните богатства могат да носят огромни приходи, но с нищо не гарантират бъдещето.
Това, което гарантират, е апетита на всички велики и не толкова държави, особено съседни, при това с десет пъти по-голямо население.
Дали е чак толкова невъзможно Китай и Япония (с мълчаливото одобрение на САЩ) да обединят сили за да си поделят Източен Сибир и Далечният изток? Не е задължително това да стане с войни, китайците имат държава от над 2000 години и могат да мислят в перспектива отвъд едно-две поколения. Японците - също.
В Източна Азия тепърва ще става интересно, жалко, че няма да съм жив да гледам........
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.