Съоръженията на Сирия за произвеждане, смесване и зареждане на химически оръжия са унищожени, съобщи Организацията за забрана на химическите оръжия (OPCW). Сега режимът в Дамаск има срок до средата на 2014 г. да унищожи наличния си арсенал в рамките на международното споразумение, което избегна външна военна намеса в страната. Смята се, че Сирия притежава над 1000 тона забранени вещества, които са складирани на десетки места в цялата страна.
В момента режимът на Башар ал Асад не може да произвежда повече химически оръжия, увери ръководителят на мисията на OPCW Джери Смит пред BBC. Организацията е посетила 21 от 23-те предоставени от Дамаск установки на химически оръжия, защото 2 от тях не са били достъпни заради текущи боеве.
Съществуват и други варианти за унищожение на сирийските химически оръжия. Преди седмица Норвегия съобщи, че е отхвърлила молбата на САЩ това да стане на нейна територия. Вчера агенция ИТАР-ТАСС съобщи, че Албания, Белгия и Франция са други вероятни държави. През 2007 г. Албания унищожава напълно химическия си арсенал с швейцарска помощ и се присъедини към международната Конвенция за забрана на химическите оръжия, към която Сирия спешно се надява да стане член.
4 коментара
Ще падне игра на тука има-тук нема с (OPCW) само, че не е смешно нито забавно.
Проблем сега е какво да се прави с готовите 1,000 тона зарин? Идеята за натоварване на кораб, пък 'после ще го мислим" също плаши: Какво ще стане по време на превозването? Да не говорим че никой не иска да се заеме с унищожаването. Е, Украйна предложи, но се оказа че няма мощности за преработване. Много добре, иначе мозхесхе да се окаже я в морето (Черното), я кой знае къде.
Американците говориха за над 40 химически склада и установки в Сирия. След преговорите с руснаците цифрата някак си спадна до 23. Не знам колко хора действително вярват, че след юни 2014 няма да остане нищо, особено в ръцете на динамитените елечета.
Тъмното пиво в пъба довечера-злаичено тоже!