Човекът без план
След президентските избори премиерът Бидзина Иванишвили се затвърди като новия силен лидер в Грузия. Но целите му остават неясни


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
За пръв път в грузинската история един президент ще бъде заменен с друг посредством честни избори, а не с революция или преврат. И сам по себе си фактът, че това се случва без особени драми, говори положително за развитието на страната.
В президентската кампания липсваха характерните за Грузия колоритни кандидати, скандали, лични нападки, компромати и дори интрига. Гласуването протече като цяло спокойно и без сериозни нарушения. А резултатите съвпаднаха почти напълно с предварителните проучвания, като слабо познатият философ Гиорги Маргвелашвили, издигнат от партията "Грузинска мечта" на премиера Бидзина Иванишвили, получи 62% от гласовете още на първия тур.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Мисля че заглавието е доста подвеждащо и наивно. Именно план, план да се свали Саакашвили и неутрализира степента на американското влияние в региона сумира политиката на Иванишвили. Саакашвили се подиграваше публично с Путин, включително наричайки го Лилипутин, а това за никого не е минало без последствия. Да не забравяме че Бидзина (Борис) Иванивили направи парите си в Русия, особено след като стана президент на Руски Капитал. Разбира се след това той диверсифицира инвестициите си, има(ше) и френско гражданство и недвижимости на Запад. Колкото и да е интересно, това политическо решение с отстраняването на Саалкашвили от властта (самият Саакашвили направи промяната със засилването на властта на премиер министъра, пост който той очакваше да заеме) навярно устройва и амреиканската политика след като конфликта с Русия през 2008 беше иницииран до голяма степен от републиканския президентски кандидат.
[quote#1:"daskal1"]конфликта с Русия през 2008 беше иницииран до голяма степен от републиканския президентски кандидат[/quote]
Покровителят на Сааакшвили, МакКейн ли имаш предвид?
Ако да, как е успял да "инициира" конфликта?
С обещанията си за подкрепа, МакКеейн индиректно повлия на това решение. Грузия нае лобираща организация в САЩ и практически се считаше за член на НАТО. Да не забравяме и присъствието на американски "съветници", бойните кораби на САЩ в Поти, преоборудването с високотехнологична разузнавателно-заглушаваща апаратура и т.н. която създаде доста проблеми на руснаците. Анализите им от възможностите пленените коли влезоха в основата на плановете за техническо превъоръжаване на руската армия. Та това имам предвид. Ако ви е интересно, прочетете статията в Хъфингтон пост като пример http://www.huffingtonpost.com/lincoln-mitchell/oba ma-mccain-and-russias_b_118984.html
Ами оттегля се, понеже така му е казал Путин. Защо му е негов план, планът е на Кремъл.
Първият президент, Звияд Гамсахурдия, беше избран с над 80% и скоро беше преследван от "милиции." Главният "милиционер" - богаташ, който контролираше въоръжени банди, доведе Шеварнадзе и го назначи. самият Шеварнадзе нбеше избиран два пъти с над 80% и после бе свален от назначен от него зам-министър на правосъдието (Саакашвили). Саакашвили и той два пъти бе избран с много проценти. Това са първите "нормални" избори с "нормални" проценти.
Иначе в управлението на Грузия при Саакшвили има много "успешни истории" - както и в България 1997-2001 - но май и там са се "уморили от реформи."
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.