Русия се готви за две десетилетия слаб растеж
До 2030 г. Министерството на икономиката предвижда годишен ръст от едва 2.8%


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
До 2030 г. руската икономика ще нараства средно с едва 2.8% на годишна база, заяви министърът на икономическото развитие Алексей Улюкаев вчера. Това е по-малко от предвидените по-рано 4 процента и половината от целените от Владимир Путин 5% икономически растеж и очевиден отказ от стратегията на догонващо развитие с високи темпове.
Към 2030 г. страната ще си остане с доминиращ петролен и газов сектор, лоши пътища, ниско ниво на медицинско обслужване, дълбоки регионални различия в качеството на живот, изтичане на капитал и излишък в бюджета от 2018 г. (т.е. държавата не планира поддържане на дефицит в името на усилени инвестиции). Изоставането от качеството на живот в развитите държави ще продължи, пише в. "Ведомости", разполагащ с проект на водещия сценарий според икономическото ведомство.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
Реалността наделява над политическите фантазии. Къде ли ще е Пекин към 2030?
[quote#1:"kardinalat"]Форсираният и иновационен сценарий предвижда ... ...Русия трябва да настигне по качество на живот развитите държави.[/quote]
Муааааа-ха-ха-ха!
Повече не четох. Путин да се моли цените на нефта и газа да не се сринат, че му отиде "кариерата"...
Като оставим настрана коментара на Сергей Гуриев, който безусловно е анти-Путински настроен, реалността налага своя отпечатък. Подобряването на отношенията на САЩ с Иран може да увеличи значително предлагането на петрол в света, а оттам и намали цената. Плановете по превъоръжаването и модернизацията на руската армия съще бяха коригирани предвид икономическите перспективи. Демографията, по точно спадът в количеството на работоспособното население в Русия (неродените деца на неродените родители от 90-те годиони) и необходимостта от 12-14 милиона икономически мигранти годишно също не е добър фактор за икономически растеж. За съжаление последният фактор, остаряването на населението и свързаните с това разходи, няма да отмине и Европа.
Една бележка на вниманието на колегите от форума. Самият аз с удоволствие чета Ведомости и останалите издания на групата СИМ (Sanoma Independent Media0. Обективността изисква да посочим че това е рускоезично издание на комбинираните усилия на Финаншъл Таймс и Уолстрийт Джърнал, първоначално с холандския собственик, - ето и групата партньори от 2011 насам
Hearst Corporation, The Wall Street Journal, Financial Times, Rodale, Mondadori, Национальное географическое общество, CurtCo Media
"(допуска се, че от $107 за барел през 2013 г. цената ще се увеличи до $164 в 2030 г., или с 9% в реално изражение)."
Цената на нефта може и да спадне, защото цените на електроавтомобилите са все по- достъпни, а и навсякъде се налагат много по екологични стандарти за автомобилите. 2030, рАшка зависима само от износа един ресурс, я камилата, я камиларя с тази прогноза!
Ще, .... да не стане затой като при Брежнев и последващо ново разпадане на империята!
Руската мечка дава задна? Ти да видиш?
[quote#3:"daskal1"]Демографията, по точно спадът в количеството на работоспособното население в Русия (неродените деца на неродените родители от 90-те годиони) и необходимостта от 12-14 милиона икономически мигранти годишно също не е добър фактор за икономически растеж.[/quote]
Демографската ситуация в Русия е учудващо добра, а спямо нас - превъзходна. Учудваща, защото и самите руснаци се чудят.
Около нулата или малко плюс.
Много от по старото поколение имат второ и трето дете на по стаари години, вероятно и майчиният капитал има значение, а и са позамогнали.
Разбира се, дали ще се задържи изобщо е загадъчно, " 90-те годиони" правелно си казал, са проклятието. В Украйна, Беларус, а цела Източна Европа си е измиране.
Праш сте за подобрчшането на равдаемостта през последните 4 години. Ш периода 1991 - 2001 спадът беяе от 148 млн над 141 млн.
2k08gHFEE
Ето ситуацията от преброяването в 2012, особено интересно е последното изречение :
"МОСКВА, 20 авг - РИА Новости. Численность постоянного населения России на 1 июля 2012 года составила 143,1 миллиона человек и с начала года увеличилась на 85,6 тысячи человек, сообщил в понедельник Росстат.
По данным статведомства, на соответствующую дату предыдущего года также наблюдалось увеличение численности населения на 5,1 тысяч человек, или на 0,004%.
Естественная убыль в РФ в первом полугодии 2012 года уменьшилась на 81,8 тысячи человек по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По данным Росстата, миграционный прирост компенсировал численные потери населения и превысил их на 150,3%.
РИА Новости http://ria.ru/society/20120820/727157650.html#ixzz
Извинете за грешките в първото изречение - друго подреждане на клавиатурата.
Прав сте за подобряването на раждаемостта през последните 4 години. В периода 1991 - 2001 спадът беше от 148 млн души на 141 млн. а раждаемостта на моменти, особено през 1996 и 97 беше, доколкото си спомням 0.67-0.71 (за просто възпроизводство на населението е необходимо средно ниво от 2.2).
Ееееййй тая Русия ви побърка бе Колко статии днес сте раснали за тая Русия и се под вола теле търсите
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.