Свободен достъп за $3 трилиона
Все повече страни "отварят" данни от различни сфери за обществено ползване
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Икономическият ефект от свободния достъп до информация в глобален мащаб може да стигне 3 трилиона долара на година, прогнозира в свой доклад консултантската компания McKinsey&Company. Той може да бъде генериран в седем сфери, сред които образование, здравеопазване и транспорт, и би бил разпределен между САЩ (1.1 трилиона долара), Европа (900 млрд. долара) и останалия свят (1.7 трилиона долара).
Освобождаването на информацията в правителствения и частния сектор и споделянето й между различните индустрии ще има огромно отражение върху фирмите, управленските структури и отделните хора, както и ще спомогне за повече прозрачност и отчетност на институциите, твърдят авторите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Скептична съм, нещо...
Не всички потребители из мрежата са с добри намерения...:)
От края на 2011-та България участва в международна инициатива за открито управление, основна част от която е отварянето на правителствени данни. Въпреки, че няколко души натискаме нещата да се случат от доста преди това, на практика напредък няма. Преди 2 седмици на поредната среща на OGP България не представи доклад за развитието си.
Извън институциите има различни проекти за отваряне на правителствени данни и събиране на такива от обществото. Ето някои от проектите, по които аз работя:
http://opendata.yurukov.net/
Особено полезно за студенти.Достъпа на информация прави проектите почти научни и дава голям шанс за реализация и заслужена оценка от големи корпорации.Успех:)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.