Възстановяването в Европа забавя темпото
Икономиките на Германия и Франция отчетоха влошени резултати


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Икономическото възстановяване в Европа се е забавило повече от очакваното през третото тримесечие, основна роля за което има по-слабият ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) в Германия и неочакваното свиване на френската икономика. Според данните на Евростат икономиката на Европейския съюз е нараснала с 0.2% спрямо предишното тримесечие, а в еврозоната ръстът е още по-малък - 0.1 на сто. Забавянето на растежа беше очаквано, но повечето прогнози на анализаторите бяха за спад до 0.2% в страните, използващи еврото. През второто тримесечие и двете зони отбелязаха ръст от 0.3 процента, с което валутният съюз излезе от продължилата 18 месеца рецесия. Спрямо същия период на 2012 г. сезонно изгладеният БВП на Европейския съюз се е свил с 0.1%, а на еврозоната – с 0.4 процента.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Германия е добре и май-няма намерение да забави хода и да дели печалбата с останалите членове на ЕС, за което призовава Франция. Радва Испания, защото нейното спасяване би било жесток удар върху световната икономика.
За да има възстановяване, Европа има нужда от леко обедняване. В Южна Европа то се случва насилствено - заплатите там последните 10 години растат без никаква връзка с производителноста. Франция още се ослушва, но обедняването е неминуемо.
В Германия между другото доходите седят на място почти 10 години - това изяде главата на Герхард Шрьодер като политик, но силно помогна на немската икономика. Така че пак обедняване, но политически дирижирано.
Мдааааа...
На ви сега глобализация! Тя даде нови пазари и ниски разходи на корпорациите, но превърна пазара на труда от регионален в световен и заплатите на Запад замръзнаха.
И така богатият става все по-богат (и с по-ниски данъци), а бедният... духа супата.
Всичко написано във пост номер 2 ми хареса много, но имам допълнение. Не се знае дали Герхард Шрьодер помогна на немската икономиката? С Агендата 2010 да, но иначе опропасти икономиката. С така наречената лайарбайт, т. е. работно място дадено под наем стана най-голямата неправда за усърдния работник от десетина години насам. Досега се чудят, как да избегнат тази идиотщина, вредна за добрия работник, който е принуден към заплатата си да иска и да получава парични добавки от службата работна сила. А фирмите препращащи работниците и даващи работни места под наем забогатяха, без да си мръднат пръста. Шрьодер въведе и идиотската система Харц 4, която дава за пълен мързел заплата от по 1000 лева месечно, включително и за децата на мързеливците. На децата на лайарбайт-ерите не се полага нищо и по този начин те получават по- малко пари за 4-членно семейство макар че работят, от колкото хората от харц4-мързеливците. Значи, че социалдемократите не ми харесват, не са добри, а още по-малко ми харесват зелените. Но има и противоречие. Тук в статията на "Капитал" става дума за забавяне на темпото на разтежа. Единствената партия, която се опита да направи, поне да обяви застоя на економиката за легитимен и не толкова вреден, колкото мислят другите, е зелената партия. Преди 3 години имаше огромни дискусии на зелен конгрес по тази тема. Само тук на това място съм съгласен със зелените. Ако човек е минал една гранична черта, не му трябва повече разтеж, той би довел само до провал, стрес и болести.
А ние затъваме все по дълбоко!
До коментар [#5] от "blue rose":
[quote#5:"blue rose"]А ние затъваме все по дълбоко![/quote]
Къде го откри затъването?
За пръв път от три години ръстът на БВП е над 0.5% на тримесечна база, като за пръв път от 2009 г. имаш ръст в броя на заетите лица и на наетите лица
Вярно, няма го онзи с очилцата да мучи нечленоразделно из телевизиите и да се хвали с успеха, но не е чак толкова зле. Казано с други думи, не затъваме а започваме измъкване от онзи ров в който ни напъхаха преди четири години.
До коментар [#6] от "Graf":
Графе, откакто са дошли комундерите на власт има само ръст на кражбите, ако нещо е мръднало нагоре то е благодарение на инерцията получена от предишното правителство.А, ДА, има ръст и на заемите,един милиард който ще се плаща от следващото правителство като изметем това крадливото.
П.П. Гледам прописал си в Капитал,явно в Дневник никой не вярва на лъжите ти:)
До коментар [#7] от "blue rose":
[quote#7:"blue rose"]ако нещо е мръднало нагоре то е благодарение на инерцията получена от предишното правителство.[/quote]
Последната част от инерцията на предишните бе отчетена. -0.1% спад на БВП.
Ето я "инерцията" по тримесечия:
2011Q1 0,3%
2011Q2 0,5%
2011Q3 0,2%
2011Q4 0,1%
2012Q1** 0,3%
2012Q2** 0,1%
2012Q3** 0,1%
2012Q4** 0,1%
2013Q1** 0,1%
2013Q2** -0,1%
2013Q3** 0.6%
Какво се е случило в последното тримесечие?
[quote#7:"blue rose"]А, ДА, има ръст и на заемите,един милиард[/quote]
И това е само в главата ти. :) Има намаление на публичния дълг за периода. :)
[quote#7:"blue rose"]П.П. Гледам прописал си в Капитал,явно в Дневник никой не вярва на лъжите ти:)[/quote]
Ограмотявам ви и тук. Не е лесно, но съм длъжен да пробвам. :)
До коментар [#6] от "Graf":
Малко е странно положението в момента. S&P понижиха миналата седмица кредитния рейтинг на Франция от АА+ на АА, но CDS-а им родължава да върви надолу и за един месец е слязъл от 64 на 49 b.p.
При нас пък за първи път, като че ли пазарите обърнаха внимание на протестите и започнахме да качваме риска през последните няколко дни извън нормалото за региона.
До коментар [#9] от "tribiri":
[quote#9:"tribiri"]При нас пък за първи път, като че ли пазарите обърнаха внимание на протестите и започнахме да качваме риска през последните няколко дни извън нормалото за региона.[/quote]
Като дръпнат "немския" заем и ще се оправи тренда. :)
Нали разбираш, че ще е "неучтиво" да ни финансират по-евтино от Ирландия. :) Мърдането засега е само с 8 b.p. и е 128, което е съвсем нормално за равнището на кредитния ни рейтинг.
Не. Надолу е оценката на риска.
Ще си платим леко гяволъка, но няма да е много. :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.