Напрежението в Либия опасно ескалира
Правителството не може да се справи с десетките милиции и бунтовнически бригади, които се появиха по време на революцията
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
През последните няколко дни напрежението в Либия опасно се покачва. След смъртоносни престрелки по улиците на столицата Триполи на милициите от либийския град Мисрата бе наредено да се изтеглят оттам до три дни. Градът е блокиран от масов протест срещу мисратските бунтовнически бригади, които отговориха с огън на опитите на демонстранти да ги изгонят от щаба им. Според Al Jazeera е обявено 48-часово извънредно положение. А МВнР предупреди българските граждани да не пътуват до Либия или ако се намират там, да не излизат от местата си на постоянно пребиваване и да избягват районите, където се събират протестиращи.
Две години след революцията, свалила от власт Муамар Кадафи, страната е в хаос и все още липсва стабилно правителство. Враждуващите милиции, които се появиха по време на бунта срещу покойния либийски диктатор и спомогнаха за отстраняването му от поста през 2011 г., са все още активни, отказват да се разоръжат и практически са неконтролируеми. Много от тях все още упражняват влияние над градовете и областите, в които са възникнали, а някои имат връзки с "Ал Каида".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Вървим към разделяне. Време бе.
Докато се слегнат пластовете!?
[quote#0:"К-л"]Правителството не може да се справи с десетките милиции и бунтовнически бригади, които се появиха по време на революцията[/quote]
Всъщност централната власт е твърде слаба, за да се справи с местните мафиотски и криминални групировки, които имаха шанса да се въоръжат след като мнозина бяха пуснати от затворите преди 2-3 години.
Реално в Либия има над 140 племена обединяващи се според интересите си в племенни съюзи воюващи помежду си. Кадафи (Гаадафи) беще от племето гадафа, което поради малочисленост и родниински връзки действаще в рамките на племенния съюз с племето Магариха. По същество имаме една масова племенна война за преразпределение на ресурсите, в която криминализирани групировки, особенно от бедуинските племена. се опитват да заграбят градска собственост. Без страха от централната власт този процес ще продължава, като изтиква от страната доста млади хора в имиграция до Италия (Европа), а също така захранва войната в Сирия и навсякъде в региона.
До коментар [#4] от "daskal1":
+++
На тази територия има много племена и (почти) никога - държава
Е така е "Арабската пролет 2011" развързана от Пиндустан само проблеми създава, в Либия, Египет, Сирия, Турция че и даже в България....
Ама който е глупав, то е за дълго.... Д.Дидро 1781 г.
Keep calm и продължавайте да помпате петрол... пардон да градите демокрация ;)
До коментар [#5] от "V.Iliev":
Държава и то преуспяваща имаше от 01.09.1969 до 2011.... работихме там, добре живеехме и добре ни плащаха....
До коментар [#7] от "Миркони":
Там е проблемът че не помпат претрол... производството е едва десета от това по времето на Кадафи....
Тези държави не познават и не могат да функционират в условие на демокрация. Там важат други форми на социално и икономическо управление, между които тоталитаризъм и диктатура са най-успешните.
Американските и европейките лидери много добре го знаят, но целта им не е демокрацията.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.