Сексизмът все още е пречка за жените в бизнеса
Европарламентът гласува 40% квота за жени в управителните органи на дружествата
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
от неизпълнителните членове на управителни съвети на най-големите компании в ЕС са жени през 2013 г.
От стереотипите и предразсъдъците до трудностите, причинени от финансовата криза, жените в бизнеса се сблъскват с много пречки. Това се казва в британско проучване, цитирано от European Voice. Стъпки към решаване на проблема предприе Европейският парламент, който в края на миналия месец гласува до 2020 г. най-малко 40% от неизпълнителния управителен съвет на фирмите, регистрирани на фондовите борси в ЕС, да бъде съставен от жени. Публичните дружества ще трябва да постигнат тази цел още през 2018 г. Евродепутатите предлагат компаниите, които не са успели да въведат открити и полово балансирани процедури за назначаване (но не и ако не са успели да запълнят квотата), да бъдат подведени под отговорност. Предстои разглеждане на директивата от Съвета на министрите, за да влезе в сила.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Е, съвсем по съветски тръгнаха политкоректните бюрократи. " най-малко 40% от неизпълнителния управителен съвет на фирмите, регистрирани на фондовите борси в ЕС, да бъде съставен от жени." Утре ще задължат европейските баскетболни отбори да имат 20% с ръст под 1.70 м, 10% инвалиди и т.н.
Нещо като с кривите краставици е цялата тази работа.
Скоро ще приемат квота колко от ражданията да ги извършват мъже. 50% от кърменето на децата също трябва да е мъжка работа.
[quote#0:"статията"] Европарламентът гласува 40% квота за жени в управителните органи на дружествата[/quote]
Пълна глупост, казвам го като жена. Когато си кадърен, винаги ще си намериш място, без значение от пола.
Оф,
досега съм нямал шеф над главата си, само шефки. Около 5-6 на брой.
Първата я игнорирах като жена, обективен подход, експертен, направи ми жовтът ад, махна се обаче.
Втората я бройнах леко, но с уважение,без да финиларизирам "сделката", оная взе да се репчи, приложих и психотрикове, решихма да си докажем кой е все пак по-велик, махна се.
Третата я взех от самото начало да я ухажвам , но възпитано, всичко точно, няма критики, само похвали. 4 и 5-тата същото. Рецептата работи без отказ.
До коментар [#5] от "СДС":
Евалата.
Малко народ успява да си разгони шефките :D
"Европарламентът гласува 40% квота за жени в управителните органи на дружествата"
Иначе броя на жените сред миньорите и фирмите за градска чистота са си ОК!
Както казва и СДС, искат равенство, но в същото време искат и специално отношение.
Браво на коментар 4!
По принцип подкрепям целта да има по-висок процент жени. В сложното управление на съвременна публична компания е добре (доказано е и статистически) да има различни точки и буквално да има повече жени.
Квотите обаче и задължителността със санкциите според мен не са най-доброто.
По-добре е непрекъснато да се образоват бордовете с данни от статистиката, че е в техен интерес да има повече жени. В същото време жените биха могли да получат специализиран тренинг за невербално поведение (как да излъчват власт) и настойчивост (да си искат по-явно наградите и повишенията).
Аз лично имам и положителен, и отрицателен опит с жени/ мъже ръководители.
Има и друг аспект на управлението - колко власт и отговорност е съсредоточена в една фигура или пък е разпределена между няколко лица.
2000-2001 година бях свидетел в кантон Ливно как избраха жени в местни парламент по директива на ОССЕ. Жените 2 години мълчаха и гласуваха каквото има кажат мъжете. Само с квоти не става.
Феминистката пропаганда става по-настойчива и от комунистическата едно време.
Как успяха да свържат по-малкия брой жени на ръководни длъжности с домашното насилие, не знам. Все са потискани, все са онеправдани, все са жертви.
Всички закони са написани така, че да дават пълно равноправие - но целта на феминистките не е просто равноправие, а привилегии.
Аз предлагам квота от 400%: събират се 4 квачета на консилиум, заместващ всяка една директорска позиция, и решават каква заповед ще издадат. Ама защо слагат квота за директорски позиции, а не за сектори като боклукчийКА, изстъргваЩА сгазени животни от пътното платно, миньорКА, сапьорКА, обезопасяваЩА радиоактивни отпадъци, операторКА на екарисаж???
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.