От Орлов мост до Євромайдан и обратно
Приликите и разликите между протеста в България и Украйна


Васил Гарнизов

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
От птичи поглед протестите в България и Украйна си приличат. Партии, студенти и граждани застават срещу властта, искат оставка и предсрочни избори, търсят наказание на виновните и непрекъснато се грижат действията да останат в рамките на "мирния протест". Освен тези повърхностни прилики се наблюдават и много сходства в моделите на поведение, в детайлите, в символиката. Налице са обаче и някои дълбочинни различия, които придават на украинския протест мащаб, сериозност и перспектива, които като че ли отслабват в протестното движение по нашите земи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
54 коментара
http://diagnosa.net/wp-content/uploads/2012/11/09. jpg
Изключително интересно сравнение, научих много неща за организацията на украинския протест, признавам си, впечатлена съм .
"В този план почти всички, с които говорих, не разбират българските протести: почти никой не знае за тях, а когато научи, озадачено пита защо се протестира, след като вече сме членове на ЕС, нещо, за което тук ни завиждат благородно. Всякакви обяснение за олигархия, корупция, лъжа и непрозрачност са им разбираеми, но не им действат мотивиращо – струват им се несъществени причини в сравнение с техните грижи."
А всъщност всичко това ги чака за разрешаване. Колко много още им предстои, само ако знаеха...
И те като нас си мислят че има магическо решение. Все пак имат далеч по-силна диаспора в САЩ ( и Германия) и интерсни стратегически обекти, та дано им провърви.
Майдан е на татарски ... Турски и български - мегдан ... Да не си помислихте нещо американско?! :D :D
Сравненията са малко повърхностни - главно по линията на проявление, масовост и ръководство на протестите. Почти няма анализ на идеите и целите на двете протестни движения.
Истината е, че положението на двете страни е доста различно - политически и социално-икономически. Енергийната обвързаност на Украйна с Русия е огромна (много по-голяма отколкото в България), има две почти противоположни движения в Украйна - на сближаване с Русия (Източна Украйна) и обратен стремеж (Западна Украйна), представата за ЕС в Украйна е много идеалистична, бих казал направо непълна и наивна, разочарованието от политическата класа в Украйна е по-скоро абстрактно, докато в България то си има имена и партии.
В Украйна действа част от политическата опозицията подстрекавана от западните страни, затова е и по масово...
В София действат една шепа гаменчета, повече на ентусиазъм и на инат, отколкото за някаква полезна кауза..... затова и толкова рехаво....
"потопени в история, която вади на преден план исторически драми, в които по един или друг начин е замесена Русия."
Представете си, че сега пред България стоеше избор или ЕС или Турция. Точно така изглежда за тях избора ЕС или Русия.
До коментар [#8] от "Иван К":
Никак даже не е така, Османската империя ни е владяла 500 години, като рая, докато Руската империя е създала на практика днешна Украйна след като наби поляците (Богдан Хмелницки), Шведите (Петър първи), крадливите швабета (Скоропадски преди 100 години)....
В резултат днес имаме независима 46 млн. Украйна развита индустриална и земеделска страна.....
До коментар [#9] от "boby1945":
Интересно разбиране имаш за развита индустриална и земеделска страна. Ако е толкова развита, защо е на ръба на банкрута, а президентът й обикаля ЕС, Москва и Китай да търси финансова помощ?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.