Пазарите не се уплашиха от намаленото печатане на пари от Фед
Централната банка на САЩ ще намали покупките на ценни с 10 млрд. долара месечно


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Тази седмица Федералният резерв на САЩ пое рисковани първи стъпки извън ерата на лесните пари, заявявайки, че щатската икономика вече е достатъчно силна, за да започне свиване на мащабното печатане на пари чрез програмата за "количествено облекчаване". Тази първа стъпка към по-затегната парична политика обаче е достатъчно умерена – Фед ще купува 75 млрд. ценни книжа месечно, с 10 млрд. по-малко, отколкото досега. Новината освен това бе омекотена с намеци, че основните лихвени проценти ще останат близо до нулата дори по-дълго, отколкото се смяташе досега.
Приемственост в политиката
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
Не печата, защото ги създава по електронен път в сметките хаха!
"От кризата през 2008 г. насам Фед е инжектирал над 4 трлн. долара във финансовите пазари.' Проблемът е че тези финансови инжекции засега остават в банките, които са консервативно настроени към един от основните двигатели на пазара на работната сила и икономиката в САЩ - жилищното строителство. Корпоративната ликвидност също е неимоверно висока, просто страхът от риск е повсеместен. действиията и на Бернанке, и впоследствие на Йелън са насочени към стимулиране на производството в икономиката. Един от структурните проблеми обаче е липсата на квалифицирана работна ръка за съвременната индустрия.
А с вече напечатаните какво ще правят
Ще ги предадат на Вторични Суровини, Гошо :-)
"На последната си пресконференция като председател на Фед Бен Бернанке заяви, че стимулите вероятно ще бъдат орязвани с умерени темпове през следващата година, ако пазарът на труда продължи да се възстановява, както се очаква. "
s/user5/imageroot/2013/11/Participation%20Rate_0.j pg
Проблемът в това е, че теоретично е възможно да имаш 2 процента безработица и половината от населението ти да не работи :) (да речем поради нетрудоспособност). Ако имаш голям брой пенсионери или инвалиди например, едва ли икономиката ти ще расте така както в миналото.
И явно на там отива работата в САЩ, пък и не само там.
http://www.zerohedge.com/sites/default/files/image
До коментар [#3] от "goshogoshev":
.. Кой ти рече че са напечатани :) Всичко е в електронен вариант. По-бетер и от бит-коин-а (SELECT UPDATE и кеф ти к'вато си сума искаш)
До коментар [#5] от "aei":
Много си прав, колега. За мен лично процентът на заетост е много по-важен показател от процента на берзработица. Преди около два месеца имаше ситуация в САЩ, в която процентът на безработица беше намалял с ок. 0.1 или 0.2%, но в същото време и процентът на заетост падна (като процент не знам колко беше, но ставаше въпрос за 60 000 загубени работни места). Пазарът прие новините по-скоро негативно, което ще рече, че се отдаде повече тежест на загубените работни места, отколкото на намаляващата безработица.
Да не говорим, че съществуват държави (да ги наречем социални), в които има много хора в работоспособна възраст и без каквито и да е заболявания, които цял живот висят на социални помощи и никога и не си помислят за работа просто защото са мързеливи. Тези хора са неактивно население (но абсолютно работоспособно) и тях показателя "процент на безработица" не ги отчита, но в същото време тези социаладжии тежат сериозно на държавата.
До коментар [#4] от "daskal1":
То вярно че има доста финансисти дето разправят че изхода от кризата минава през изгарянето на няколко хиляди тона долари а вече и Евро може би
До коментар [#7] от "bureaucrat":
Абсолютно си прав По важно е колко са работещите /и то в производството / от колкото наработещите и съотношението съответно
[quote#3:"goshogoshev"]А с вече напечатаните какво ще правят[/quote]
Отидоха в Русия и Китай. А след това се връщат отново в САЩ, под формата на платени права за производство на кок и пепси-кола, продадени сандвичи в Макдоналдс, програми уиндоуз и уърд, андроид, и т.н., и т.н.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.