Земята е злато, или как строителството стана заплаха за Ердоган
Властта е готова да запази сектора на всяка цена
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ако при ясен ден погледнете към историческия полуостров на Истанбул с множеството му минарета, ще видите, че силуетът му се е променил за пръв път от десетилeтия. Към небето се издигат три луксозни небостъргача, апартаментите в които се продават за милиони долари, и символизират рязката модернизация на Турция през последното десетилетие, когато на власт е Реджеп Тайип Ердоган.
Турският премиер има слабост към строителството, пише агенция Reuters. Големите проекти олицетворяват просперитета на Турция и служат за разпространение на богатство. Секторът генерира работни места и освен мезонети за богатите осигурява и по-евтини жилища за по-бедните, а Ердоган се надява, че те ще гласуват за него. Но именно този стремеж към развитие се е превърнал в най-голямата заплаха за 11-годишното управление на Ердоган. Миналото лято масови антиправителствени протести избухнаха срещу плановете за застрояване на парка "Гези" в Истанбул.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Къде са м@докрепачите на Ердоганя? Чакам изказвания в стил "велик политик", "ненадминат държавник" и "единствен лидер, който се опъва на ЕС".
До коментар [#1] от "КЛЮЧАРЪ":
Ако го сравняваме с родния „брак", то много от горното е вярно.
До коментар [#1] от "КЛЮЧАРЪ":
Извинете, мога ли да Ви попитам какво Ви е мнението за Хелмут Кол? Несъмнено историческа фигура за Германия за 20-и век, осъден за корупция.
До коментар [#3] от "Никола Йорданов":
Съпоставка е възможна само след като Ердоан приключи политическата си кариера. Иначе идеята е добра. +
Въпреки това съм убеден, че оценката за Кол ще бъде в пъти по-висока. :)
До коментар [#3] от "Никола Йорданов":
Кол може и да не е бил много цвете за мирисане, но поне работи за осъществяването на идеята "ЕС" и отворени пазари, която аз намирам за позитивна, въпреки проблемите.
Кол не прати полицията да бие хора по площадите и не се опита да "путинизира" Германия с промени в законодателството, за да затвърди властта си.
А иначе Schwarzgeldaffäre си е факт. Понесъл си е последствията.
Че взима, взима, че прави и за държавата прави...при нас само първото!
[quote#3:"Никола Йорданов"]Извинете, мога ли да Ви попитам какво Ви е мнението за Хелмут Кол? Несъмнено историческа фигура за Германия за 20-и век, осъден за корупция. [/quote]
айдеееее, почна се...
Ердоган е най-добрия, най-звучно п@рди, най-хубаво мирише, най-добре бие демонстранти, абе въобще най-най!
А, и най-добре окупира Кипър...
Сравняване на качествата необходими за успешна политическа дейност в Германия и Турция е некоректно. И по нашия малък опит е явно че ориентът има слабост към "мачо" лидери с явен диктаторски уклон, наследен от отомански времена и успешно развит през периода на "студената война" с чупки в кръста към великия брат.
Според мен в момента борбата на Ердоган е да запази партията си, а оттам и администрацията, от кръговете с по-силна ислямистка насоченост водени от Гюлен. След като елиминира армията като пазител на конституцията, съгласно принципите установени от Ататюрк, това няма да е лесен процес, особено като се има предвид че скоро Турция ще трябва да се справя с маса проблеми от "революциите в Близкия Изток и Северна Африка.
До коментар [#7] от "Еколог":
До коментар [#8] от "daskal1":
Не хваля Ердоган. Нищо не съм казал за него.
Естествено има разлики между Германия '80-те на 20- век и Турция в началото на 21-ви.
Само посочвам факта, че може велики хора да са грешни и грешни хора да са велики.
Вие, ако мога да попитам, какво се впрягате? Нещо обидно/ лошо/ грешно да съм казал?
Колко гори "Волга?" А вие защо биете негрите?
До коментар [#8] от "daskal1":
[quote#8:"daskal1"]След като елиминира армията като пазител на конституцията...[/quote]
При Ердоган явно ножът стигна до кокъла, понеже преди няколко дни той даде силни сигнали и ясни знаци, заявявайки, че би подкрепил ново, коригирано разследване срещу арестуваните военни.
Силен, силен, колко да е силен...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход