// К1: Средата / Свят
Брюксел се отказва от националните цели за зелена енергия след 2020 г.
Еврокомисията представи идеите си за нови климатични и енергийни цели
Предложенията надграждат сегашния законодателен пакет "Климат и енергетика", според който до 2020 г. ЕС трябва да изпълни целите, известни просто като 20-20-20, тоест 20% по-ниски емисии, 20 на сто дял на ВЕИ и 20% увеличение на енергийните спестявания.
Сигурна и достъпа енергия
Рамката за 2030 г. цели да даде сигурност на инвеститорите, да спомогне за развитието на нови технологии и да гарантира достъпна енергия за всички потребители, се казва в комюнике от Брюксел. Освен това, продължава съобщението, новите цели ще спомогнат за повишаване на енергийната сигурност и за ограничаване на зависимостта от вносни горива.
"В интерес на ЕС е да изгради икономика, богата на работни места, която по-малко зависима от вноса на енергия чрез подобрена ефективност и повече разчитане на чиста енергия, произведена у дома", каза председателят на ЕК Жозел Мануел Барозу.
Брюксел предлага още и създаването на резерв за гарантиране на пазарната стабилност на Европейската схема за търговия с емисии (ЕСТЕ), който да заработи от 2021 г., когато започва следващия период на търговия.
В търсене на съгласие
Очаква се предложенията да бъдат обсъдени на Европейския съвет и в Европейския парламент. Целите са знак и към международната общност, тъй като предстои нов кръг от преговори по подписване на глобално споразумение в рамките на ООН за борба с климатичните промени.
Към доклада с предложенията е приложен и анализ, според който нарастващите енергийни разходи могат да бъдат отчасти смекчени с по-икономични енергийни и климатични политики, конкурентни енергийни пазари и по-добра енергийна ефективност. По-ранният ангажимент на ЕС предвиждаше до 2050 г. парниковите емисии трябва да спаднат с 80-95% под нивата от 1990 г., като част от глобалните усилия за противодействие на климатичните промени.
Основни предложения на ЕК за 2030 г.: 40% по-ниски парникови емисии спрямо 1990 г. ЕК настоява Европейският съюз официално да приеме тази цели в началото на 2015 г. като сигнал за международните преговори за ново глобално споразумение, което трябва да бъде постигнато в Париж в края на 2015 г. 27% дял на ВЕИ Целта е нужна, за да стимулира продължаване на инвестициите в сектора. Брюксел залага на по-пазарен подход, които обаче да създаде условия за нови технологии. Няма да има нациолни цели за зелена енергия, което ще даде повече гъвкавост на отделните държави. Енергийна ефективност Рамката за 2030 г. в това отношение ще зависи от преразглеждането на директивата за енергийната ефективност, което ще приключи по-късно тази година. Реформа на ЕСТЕ Комисията предлага механизъм за стабилизиране на пазара, който да се справи излишъка от въглеродни разрешителни и да подобри устойчивостта на схемата на шокове, като автоматично настройва предлагането на квоти. |
Още по темата
Вашингтон планира намаляване с 30% на емисиите от въглищни електроцентрали
Новите правила са "дръзка стъпка" в борбата с промените в климата
3 юни 2014България постигна целта за зелена енергия 8 години по-рано
Само още две държави в ЕС – Швеция и Естония, са постигнали предсрочно изискванията за възобновяемите източници
10 мар 2014Енергетиката остава основно предизвикателство
26 яну 2014ЕС трябва да балансира климатичната и енергийната си политика
Алексис Брунс, изпълнителен вицепрезидент и генерален директор за връзки с институциите в група Solvay пред Капитал Daily
25 ное 2013Марк Джонстън: По-достъпният природен газ може да опияни Европа
Експертът по енергийни политики на WWF пред "Капитал Daily"
27 юни 2012Брюксел: Съкращаване на емисиите с 30% няма да е скъпо
Амбициозните климатични цели обаче ще са в тежест на по-бедните държави членки
19 яну 2012
Частната космическа компания изведе микросателити в орбита за десети пореден път
6 дек 2019, 987 прочитания

Намаляването на емисиите зависи от узряването на технологиите за съхранение на енергия
6 дек 2019, 792 прочитания
6 дек 2019, 3584 прочитания
6 дек 2019, 2599 прочитания
6 дек 2019, 1888 прочитания
6 дек 2019, 1714 прочитания
6 дек 2019, 1693 прочитания
България е на шесто място в региона след Чехия, Унгария, Кипър и Турция