Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Проблемите, които могат да доведат до банкрута на един град, са много. Помислете за Детройт – индустриално западане, огромни пенсионни разходи, задлъжнялост и лошо управление, разказва британската ВВС. Но загубата на над един милион жители от 50-те години на миналия век досега би хвърлило всеки град в криза. С преместването на хора и работни места другаде оставащото население е изправено пред високи данъци, нарастваща престъпност и запустяващи улици. Какво може да се направи по въпроса?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
За България:
- наличие на качествени учебни заведения, задължително едно висше училище (основен фактор за сигурен приход на млади, образовани граждани- основата на качественото развитие)
- наличие на „солидни компании"- свързано основно със задържането на добре образованите.
- наличие на добра бизнес среда откъм инфраструктурни възможности и социални услуги- пазари, алтернативна пътна мрежа и др., качествени лечебни заведения, сигурност в държавните служби и др.- това би задържало и насърчило предприемчивите да развиват идеите си, като същевременно имат и предпоставка да създадат семейство.
ПП Направете личен анализ и ще установите, че градовете които са определени като развиващи се в България отговарят и на 3-те (макар и почти всички да търпят критики и в трите направления).
Бизнес, добра инфраструктура и социална среда и услуги. Друго не трябва
според комунистите има и други начини - примерно ре-национализация на околните фалирали предприятия, които веднъж са фалирали като държавни, приватизирани са, и втори път са фалирали като частни. Според недоразумението Стойнев ако горния цикъл (включващ два последователни фалита) се повтори още веднъж, всичко ще цъфне и върже.
За България на първо место ако се спре да се краде, и се намали корупцията до санит минимум, има шанс полека лека всичко да си дойде на местото.
Това значи, че ако съд с-ма работи всичко ще е ок.
До 1 "
"За България:
- наличие на качествени учебни заведения, задължително едно висше училище (основен фактор за сигурен приход на млади, образовани граждани- основата на качественото развитие) "
Това не е решение точно за България където всички университети из страната (с няколко изключения) са имитация. Те не дават качествено образование и не развиват никаква наука и иновации. Единствените средства които поглъщат са от държавните, частично от ЕС фондовете и таксите на студентите. Това е самозалъгване за деца и родителите и тежест за бюджета. Сегашната ситуация, когато обявените места във вузовете са повече от съответния годишен набор е направо нелепа. И това главно се дължи на многобройните имитации на университети по села и паланки.
Изобщо трябва да се спре с поставянето на цели % висшисти, и без това сме около средното ниво в Европа. По-добре е да се наблегне на краткосрочни центрове за професионална квалификация и предприемачество. За областните градове е по-добре да създават техпаркове (виж статията), да подобряват условията за бизнес и с всички сили да се опитат да привличат инвестиции.
Забележете, че първите 3 по важност препоръки засягат мъртвите сгради и мъртвите градски зони. Ако префразираме заглавието, то може да гласи "Какво да НЕ правим, за да тикаме един град към упадък". За случая на България никой не мисли от този ъгъл, защото цялата държава, иначе с претенции за туристическа дестинация, е осеяна от грохнали къщи, изоставени бензиностанции край пътищата, фабрики, мини, обори, рибарници, паметници тип Бузлуджа и какво ли още не....Бичът на недостроените кютюци е споходил и самата столица, където има 20-тина такива знакови гробници, видими от далеч. Интересното е, че ако имаш поддържана сграда, общината ще те мачка с данъци докато може. 1,2% годишен данък и такса смет за гараж, който общината е изчислила, че струвал 37 000 лева съгласно нейните собствени таблици от 2008 г. - пика на ценовия балон. Това е сметката за редовния платец, а гробници като Феята, блоковете на МА и Александровска, клошарникът зад музея на МВР, бившия р-т Будапеща - там ако бяха толкова стриктни, щяха отдавна да са качили тези имоти на търг за неплатени данъци, да са станали общински и да са съборени или продадени на добър стопанин.
За съжаление нашите проблеми са доста по-сериозни от изоставите сгради (не че някоя община има излишни по 10 000 долара на къща). Тук си цари беззаконност и бизхаберност като не съм сигурен кое е по-лошото.
До коментар [#5] от "www":
Университетът създава опции за ФИЗИЧЕСКА наличност, чак после следва обучението и качеството, без хора за никъде.
"Те например забраняват печките с въглища в домовете, за да се изчисти въздухът."
А в София зимно време едвам се диша от тежката миризма на въглища. А пък като падне и мъглата...
[quote#2:"Дим Дим"]Бизнес, добра инфраструктура и социална среда и услуги. Друго не трябва [/quote]
И за да се случи всичко това - първо трябва нормално, истинско правителство, легитимно и далеч от цялата сган зад завесата, а не такива сламени чучела като сегашното!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.