Дългоочакваните протести на отчаянието
Политическата среда в Босна и Херцеговина направи демонстрациите в страната неизбежни
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Хиляди отчаяни работници, бивши войници и безработни младежи излязоха по улиците на Босна и Херцеговина през уикенда. Това е най-мащабният израз на обществено недоволство в бившата югославска република от края на гражданската война през 1995 г. насам. Протестите, започнали на 5 февруари като местен работнически митинг в град Тузла, бързо се разраснаха. В някои градове се стигна до сблъсъци с полицията, запалени автомобили и ранени хора.
Исканията на протестиращите, които не са представлявани от политическа партия или гражданско движение, са смяна на властта, решаване на икономическата криза и намаляване на безработицата. Основното недоволство е насочено към тромавата система за споделяне на властта между трите групи в страната – бошняци, сърби и хървати.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Просто на времето трябваше да поделят тая държава на три. Една за Сърбия, една за Хърватия и една независима мюсюлманска нация. Звучи сквернословно, но е факт, че сегашната квазиединност няма да доведе до нищо добро. От друга страна създаване на една голяма мюсюлманска държава в Западни Балкани от евентуално обединение на Албания, Косово и ислямската част на Босна ще развали съня на много хора в Европа.
Всъщност не могат да се разделят на три, защото етносите там са пръснати като мозайка. Както и у нас де...
Гледам и там са се нароили безброй чиновници, политици и търтеи. С официална безработица от над 27%, друго освен бунтове няма какво да се очаква.
98 година като бях там, имаше в Добой стена с имената на убитите във войната - почти всички мъже от 65 до 74 набор. И за какво?
Нищо добро и тях не ги чака за съжаление, у нас война нямаше но резултатите са идентични, благодарение на червените безродници...
Между другото, протести има само в "доминирани от бошняци" кантони. Няма протести в Републка Српска, в Мостар, Широки брег, Ливно и Посавски. (Или поне аз не съм разбрал.)
До коментар [#3] от "pinoccio":
няма значение какво е било а какво ще направим сега, за да се поправи и да не се повтаря
Грешката беше направена от умниците посъветвали Клинтън да утвърди лозунга "ръководеното от мюсюлмани правителство на Босна" (Muslim-led Bosnian government). По стечение на обстоятелствата провеждахме обучение на новите кадри именно през 1995 и те недоумяваха, както т.н. мюсюлмани, така и останалите. Разбира се за простите разбойници увлечени от духа на "новото" разгромяването на църкви и грабежът на сръбски и хърватски къщи беше добре дощло, по кръчмите на босанци в Чикаго вървяха в безкраен лууп такива "направи си сам" филми - доказателства за САудитските финансисти че е "извършена работа". Е, знаем как приключи този "флирт' за Америка, жалко за хората в Сараево...
Винаги има значение какво е било. Народ който не познава миналото си е обречен да повтаря грешките си. Да ви звучи познато?
още един подарък за нас. забавената държавност в босна, възпрепятства сърбия. това дава възможност да се изгради ефективно действаща стопанска система в западна българия. от петрич до видин.
До коментар [#1] от "wds23355772":
Тази "мюсюлманска" нация част от световната "мюсюлманска" нация ли е ???...
Чувал съм от умни и познаващи мюсюлманството хора, че чалмата била развъдник само на въшки, но не и на мисли?!:) А дали е така..... се пееше в една лека песничка?:)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.