// К1: Средата / Свят
Богатите също се страхуват
От референдума в Швейцария губят всички с изключение на популистите в цяла Европа
Колкото и да са разбираеми на емоционално ниво опасенията, че малката страна се препълва и просто не може да поеме още хора, те не са подкрепени от факти. Точно обратното, Швейцария има нужда от външен талант - близо една четвърт от работещите в банковия сектор са чужденци, една трета от персонала в болниците също, и емблематични за страната компании като Nestle, Novartis и Roche ще страдат, ако възможността им да подбират най-добрите и умните от целия свят бъде ограничена. Присъдата на швейцарските граждани застрашава имиджа на страната като топ бизнес локация. "Кой би дошъл в страна, която казва: през септември ще въведем квоти за вас. И в допълнение, трябва да пристигнете сами, семейството ви евентуално би могло да ви последва след две години. Кандидати, които могат да избират от няколко опции, не биха приели подобни условия. Аз самият не бих дошъл в Швейцария при такива обстоятелства", заяви в интервю за в. Neue Zürcher Zeitung Валентин Вогт, президент на Федерацията на швейцарските работодатели.
Освен това изглежда самоубийствено малка и отворена икономика в центъра на Европа да рискува да се изолира от ЕС. "За Швейцария единният пазар на ЕС е нашият домашен пазар, ние сме напълно интегрирани в него. Там отиват 56% от нашия износ, ние сме търговски партньор номер четири за ЕС, а за нас той е номер едно. Случилото се е сериозен удар и ние сме дълбоко обезпокоени. То не решава нито един проблем, но създава много нови проблеми", казва пред "Капитал" д-р Ян Атесландер, ръководител на отдела по външна търговия на Швейцарската бизнес федерация economiesuisse.
Поне на теория промяната само в едно от множеството споразумения между Берн и Брюксел прави всички останали невалидни заради т.нар. клауза гилотина. По признанието на министъра на правосъдието на Швейцария Симонета Сомаруга референдумът ще доведе до "системна промяна" в отношенията на страната с ЕС и предстоят трудни преговори, за които никой не може да бъде сигурен как ще се развият. "Сега и Брюксел и Берн трябва да се опитат да ограничат щетите от случилото се, защото ние имаме нужда едни от други. Ако ЕС ни удари твърде тежко, самият той ще пострада. Предстоят ни 2-3 трудни години, но се надявам, че двете страни ще намерят решение", отбелязва Ян Атесландер.
Всъщност правителството в Берн има на разположение три години, за да претвори резултатите от гласуването в конкретни мерки, поне що се отнася до въвеждането на квоти. Референдумът не определя какви точно да бъдат ограниченията и макар да е слабо вероятно, не е невъзможно Брюксел и Берн да успеят да намерят изобретателно решение, което да е взаимно приемливо и да не нарушава принципите на споразуменията помежду им. Междувременно обаче има други, по-спешни въпроси. Швейцария трябва да реши дали на 1 юли да подпише договор за отваряне на трудовия си пазар с най-новия член на ЕС, Хърватия. А също и дали да премахне временните ограничения за работа за граждани на страни от ЕС, които изтичат в края на май (за България и Румъния могат да бъдат удължени до май 2019 г.). Ако заради несигурността след референдума Берн откаже да направи едно от тези неща, почти е сигурно, че страната ще бъде изключена от студентския обмен по "Еразъм" и от научната програма "Хоризонт" 2020. През седмицата вече бяха замразени разговорите между Брюксел и Берн за интегриране на Швейцария в европейския пазар на електроенергия.
Раната в сърцето на Европа
"Благодарение на пряката демокрация швейцарците имат право на глас по много въпроси, по които хората в други страни нямат шанса да се произнесат. Ако гражданите на държавите в ЕС бяха мястото на швейцарците, сигурен съм, че много от тях биха гласували по същия начин", казва д-р Патрик Еменегер. И това е една от причините защо случилото се в алпийската държава вкарва Брюксел в дилема, от която няма лесен изход.
Най-големият страх е, че три месеца преди изборите за Европейски парламент то може да насърчи радикалните партии, надигащи глава в много кътчета на Стария континент. "Референдумът ще бъде използван от популистите, за да демонстрират прост аргумент. В една от най-богатите европейски страни и една от най-отворените към чужденци в миналото гражданите направиха ясен избор да ограничат имиграцията. И могат да го направят, защото Швейцария не е член на ЕС. Следователно ЕС трябва да направи същото - по-малко Европа и повече решения на национално ниво, по-затворени граници и по-малко имигранти. Швейцарските гласоподаватели осигуриха на европейските популисти шанс да защитават тази теза", казва пред "Капитал" д-р Йорг Форбрих, анализатор от German Marshall Fund.
Ако Брюксел е прекалено твърд с Берн, това само ще даде още муниции на крайната десница. Но ако е твърде мек, страни като Великобритания могат да си помислят, че и на тях ще им се позволи безнаказано да поставят под въпрос свободното движение на хора и да променят правилата в движение. Британският премиер Дейвид Камерън, който иска да предоговори отношенията на страната си с ЕС и да подложи оставането й в него на референдум, със сигурност ще следи внимателно съдбата на Швейцария. Същото важи и за Германия и други държави, където се надигат гласове за ограничаване на "социалния туризъм" от страни като България и Румъния. Дали да не погледнат пак снимката с белите силуети?
Още по темата
Дори очакванията за възхода им на изборите през май да са преувеличени, популистките партии вече тровят политическия консенсус, на който се крепи ЕС
28 фев 2014Европа: пътищата, които не водят никъде
Как може ЕС отново да спечели доверието на гражданите си
18 фев 2014ЕС замрази преговорите с Швейцария за научни и студентски програми
За Брюксел свободното движение на хора е фундаментален принцип
17 фев 2014Кой ще се радва от изхода на референдума в Швейцария
Ограничаването на свободното движение на хора поставя под риск отношенията на Берн с ЕС и разпалва анти-имигрантския дебат в Европа
10 фев 2014Войната срещу офшорните зони набира скорост. Това няма да убие индустрията, но ще я промени
12 апр 2013Или какво казва случката с Жерар Депардийо за желанието и способността на президента Франсоа Оланд да събуди Франция
4 яну 2013Изолацията на Великобритания е вредна както за самата нея, така и за ЕС. И не помага за спасяването на еврото
16 дек 2011
Двата приоритета на премиера са да изкара страната от ЕС до 31 януари и да договори търговска сделка до края на 2020 г.
15 дек 2019, 717 прочитания

Това се очаква да стане в началото на януари, Вашингтон няма да налага нови мита, докато Пекин преговаря
14 дек 2019, 1631 прочитания
15 дек 2019, 2322 прочитания
15 дек 2019, 1653 прочитания
15 дек 2019, 1250 прочитания
15 дек 2019, 946 прочитания
15 дек 2019, 857 прочитания