Еуфорията от победата на украинската революция бързо се измества от икономическите проблеми. Те бяха в основата на антиправителствените демонстрации, започнали в края на ноември заради отказа от подписване на споразумението за асоцииране и свободна търговия с ЕС. Сега, след премахването на Янукович от сцената, новите украински лидери трябва да решат по кой път да поеме страната им и как да я спасят от фалит.
Украйна има нужда от финансова помощ в размер на 35 млрд. долара за периода 2014-2015 г., съобщи и.д. министърът на финансите Юрий Колобов. Това е цената за вдигане на крака на остарялата икономика от съветски тип и провеждането на необходимите реформи.
"Предложихме на международните партньори: първо, да отпуснат кредит до 1-2 седмици. Второто е провеждане на голяма донорска конференция за отделяне на помощ за модернизация и провеждане на реформи в Украйна, както и реализиране на Споразумението за асоцииране с ЕС", пише на страницата на украинското министерство на финансите. Това е намек, че новите власти бързат да продължат преговорите с ЕС от там, където те бяха замразени от Янукович.
Икономика на парчета
В допълнение Украйна вече е изпратила молба на Полша и САЩ, както и на други държави, да й бъде отпуснат спешен финансов пакет. Колобов добавя, че финансовата ситуация в страната е сложна, но контролируема. Освен това министерството на финансите и централната банка на страната са минали на 24-часов режим на работа.
Председателят на парламента и и.д. президент Олександр Турчинов от своя страна заяви, че по сметките на министерството на финансите на практика вече няма пари. Той оценява икономическото състояние на Украйна като "критично". Лидерът на партия "Баткивщина" и един от ръководителите на протестите Арсений Яценюк твърди, че държавната хазна е разкрадена и Украйна е на ръба на фалита. След проведени срещи той обяви, че заплатите в държавния сектор ще се забавят с 10 дни и посочва, че пари за плащане на дълговете няма. Яценюк обаче отказва да посочи точно число за бюджетния дефицит.
Политическата и икономическа криза в Украйна доведоха и до намаляване на кредитния рейтинг на страната. На 21 февруари Standard & Poor's за втори път понижи рейтинга до ниво CCC с негативна прогноза. Според методологията на агенцията следващата стъпка е фалит. В началото на февруари Moody's Investor Service намали оценката си за Украйна до Caa2 с негативна прогноза, което означава увеличен риск за инвестициите в страната.
Помощ от приятел
През последните няколко дни готовност за финансова помощ за Украйна изразиха редица международни донори.
Министърът на финансите на Великобритания Джордж Озбърн съобщи, че Украйна може да бъде подкрепена през механизмите на Международния валутен фонд. Тя може да дойде под формата на кредити. Думите му бяха допълнени от директора на МВФ Кристин Лагард. "Украйна е член на МВФ. Ако Украйна се обърне за помощ, икономическа или финансова, ние сме готови да я предоставим", заяви Лагард. Тя обаче подчертава, че за момента МВФ не знае с кого да говори в Украйна по тези въпроси. Освен това скорошният опит на Украйна с МВФ не беше беше особено успешен.
Европейският съюз също е готов да даде на Киев 20 млрд. евро, но срещу провеждане на реформи. Това заяви ръководителят на Комисията за външни работи на Европейския парламент Елмар Брок. Парите могат да дойдат веднага след създаване на ново правителство в Киев. Помощта на ЕС ще бъде насочена "за създаване на по-добри икономически условия за бъдещето на държавата" и "подготовка за подписване на споразумение за асоцииране с ЕС".
Големият брат чака
От своя страна на 21 февруари Русия спря кредитирането на Киев и замрази превеждането на поредния транш от 2 млрд. долара в рамките на обещаната в края на миналата година помощ от 15 млрд. долара. По думите на руския финансов министър Антон Силуанов помощта ще се възобнови, когато стане ясно кой точно управлява Украйна.
Изпълняващият длъжността енергиен министър Едуард Ставицки пък заяви, че се надява Русия да не промени цената на газа. В телефонен разговор пред агенция Reuters той е заявил, че се надява цените да останат стабилни. Агенцията припомня, че през декември Русия се съгласи да намали цената на газа за Киев до 268.5 долара за 1000 куб. метра, което е една трета по-малко от нивото от около 400 долара, които Украйна плащаше от 2009 г. Потреблението на газ в Украйна е около 55 млрд. куб. метра годишно, и повече от половината от този обем е внос от Русия.
Така в момента Украйна се намира в изключително уязвимо положение заради спешната нужда от финансова помощ. Откъде ще дойде тя и при какви условия до немалка степен ще определи и по какъв курс ще поемат политическите промени в страната през идните дни и седмици.
Еуфорията от победата на украинската революция бързо се измества от икономическите проблеми. Те бяха в основата на антиправителствените демонстрации, започнали в края на ноември заради отказа от подписване на споразумението за асоцииране и свободна търговия с ЕС. Сега, след премахването на Янукович от сцената, новите украински лидери трябва да решат по кой път да поеме страната им и как да я спасят от фалит.
Украйна има нужда от финансова помощ в размер на 35 млрд. долара за периода 2014-2015 г., съобщи и.д. министърът на финансите Юрий Колобов. Това е цената за вдигане на крака на остарялата икономика от съветски тип и провеждането на необходимите реформи.
30 коментара
[quote#0:"???"]Изпълняващият длъжността енергиен министър Едуард Ставицки пък заяви, че се надява Русия да не промени цената на газа. В телефонен разговор пред агенция Reuters той е заявил, че се надява цените да останат стабилни. [/quote]А ще си я плащат ли? Щото се чува че нямали пари за това.
Украйна са си направо фалирали.Никак не им завиждам,ще трябва доста жертви да направят за да се стабилизират финансово в близко бъдеще.
Целта оправдава средствата! На подобна цена свалиха едно вредно управление. В дългосрочен план аз силно вярвам, че резултатите ще са много по-добри. Не се ли отнася същото и за нас в любима България? Ама е по-лесно да плюем прасчо и мустака и да бягаме в чужбина :)
Е, Европа се съгласи на 20 милиарда. Условията на МВФ са създадени прозрачни структури. Общо взето критериите са по-сериозни, никой не е готов веднага да даде пари за да не се получи като през 2004.
"Икономиката е в трагично състояние и има опасност от фалит"
Състоянието на икономиката е най-важната характеристика на дадена страна. Спомням си думите на банкера Буров, че демокрация може да има само в богатите страни, тя вирее на богата почва. В Украйна, както и в България, икономическите фактори са твърде неблагоприятни. В най-добрия случай можем да очакваме една фасадна демокрация като нашата.
Авоарите и златните тоалетни на Янукович може да помогнат малко. А защо не и тези на Тимошенко?
Украйна има нужда от 35 млрд, а Гърция - от350. 10-кратна разлика! Сериозно са крали комшиите.
ПП. Дали да не си обясним и гръцките пенсии чрез тези числа?
Украина е много богата държава и при едно нормално управление ще стъпи на крака за нула време. Но нито изтока нито запада имат интерес от стабилна и богата Украина.
Пари ли им трябват ?
Нищо работа - от ЕС до 24 часа може да дойде един самолет с банкноти; от САЩ - също.
Само хартия и мастило да има ...
Ще фалират, разбира се. Не е лесно Русия да ти е "приятел". Нали бяха заедно в МС, ОНД, пак ли Запада ще е виновен?