// К1: Средата / Свят
Британските производители предупреждават за рисковете от излизането от ЕС
Дебатът в Обединеното кралство се влияе от емоционални вместо от рационални аргументи. |
Премиерът Дейвид Камерън иска да предоговори отношенията на Обединеното кралство с Европа, след което да проведе национално допитване за това дали страната да остане в блока, ако спечели изборите през 2015 г. Според Скуолър обаче правителството трябва да изостави плановете си за референдум. Той посочва бизнес проблемите, пред които сега е изправена Швейцария, след като наскоро населението й гласува да бъдат сложени ограничения върху имиграцията.
Чист хазарт
"Референдумът всъщност е чист хазарт. Може да сме принудени да проведем такова допитване на някакъв етап. Но мисля, че това е неразумно и не го подкрепяме", казва Скуолър.
Камерън обеща вота, притиснат от евроскептиците в собствената си Консервативна партия, както и за да спре отлива на симпатизанти към Партията на независимостта на Обединеното кралство (UKIP), която смята, че Брюксел се намесва в британската политика. Но Скуолър твърди, че провеждането на референдум е прекалено рисковано и спира желанието на компаниите да инвестират. Според него, докато повечето проучвания показват, че бизнесът е склонен да инвестира, в действителност някои фирми все още се въздържат да го направят. "Неизвестността със сигурност не ни помага. Ако има национално допитване, мисля, че има истински страх, че може да гласуваме да излезем", твърди ръководителят на EEF.
Сбъркан фокус
По думите му облагите, които бизнесът има заради членството в ЕС – основно достъпът до единния пазар и големите търговски сделки със страни извън блока, не са достатъчно добре обяснени на гласоподавателите. "Съществува опасност британците да гледат на Брюксел със сърцето, а не с разума си. Не съм убеден, че националният дебат е адекватно фокусиран върху рационални вместо върху емоционални въпроси, като например имиграцията", смята Скуолър.
Междувременно Вивиан Рединг, заместник-председател на Европейската комисия и отговаряща за правосъдието и основните права, предупреди, че евентуалното излизане на Великобритания от ЕС ще изолира Лондонското сити и неговият статут ще спадне до този на обикновен офшорен център. "То ще загуби своя безпрепятствен достъп до европейския единен пазар. И членките на ЕС очевидно няма да имат интерес да подкрепят това, което тогава ще бъде офшорен финансов център, конкуриращ се с техните собствени финансови фирми", казва Рединг.
Още по темата
Близо ли е Обединеното кралство до напускане на ЕС
Френският президент Франсоа Оланд попари исканията на британския премиер Дейвид Камерън за реформи в европейските договори
3 фев 2014Британският премиер хазартно заложи бъдещето на страната си в ЕС на карта с надпис "референдум"
25 яну 2013Трябва ли Великобритания да остане в ЕС?
23 яну 2013
Причината е продължаващият силен ръст в използването на петрол и природен газ
8 дек 2019, 467 прочитания

През 2018 г. секторът се е увеличил с 6%, като сега допринася за 10% от общия БВП на Европейския съюз
8 дек 2019, 575 прочитания
8 дек 2019, 2732 прочитания
8 дек 2019, 1801 прочитания
8 дек 2019, 1787 прочитания
8 дек 2019, 1199 прочитания
8 дек 2019, 939 прочитания
Москва няма интерес да застраши приходите си от газовия транзит през Украйна към Запада